21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,942
 • BIST95.057
 • Dolar4,7313
 • Euro5,4902
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2741
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya17 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: Dış politikada izlenen yol değiştirilmemeli
Türkiye'nin dış politikasında özellikle Rusya ve İsrail ile ilgili izlediği yolu değiştirmemesi gerektiğini vurgulayan Alper Tan, bunun değişmesi halinde yıllardır oluşturulan itibarının da yerle bir olabilme tehlikesinin olduğunu belirtti.
Alper Tan: Dış politikada izlenen yol değiştirilmemeli
21 Haziran 2016 / 09:32 Güncelleme: 21 Haziran 2016 / 09:38

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci-yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz, Türkiye'nin değiştirilmeye çalıştırılan dış siyaset politikasına dair değerlendirmelerde bulundular.

İşte Alper Tan'ın değerlendirmelerinden önemli satırbaşları:

DIŞ POLİTİKADA İZLENEN YOL DEĞİŞTİRİLMEMELİ

TSK Suriye'de belirli örgütleri vuruyor. Türkiye'de bu savaşın daha da büyüme ihtimali var. TSK, bu mücadeleyi yürütürken, siyasi iradenin, silahlı kuvvetlerin çarpıştığı unsurlara karşı böyle bir tavır izlenmesi, terörle mücadeleyi yürüten TSK'ya da zarar verir. Çünkü bu bir kararlılık, tutarlılık ve irade meselesidir. 

Siyasi iradenin zafiyete uğradığı hissi doğarsa silahlı kuvvetlerde, sizin PKK ile yürüttüğünüz mücadele de, paralel ile yürüttüğünüz mücadele de zafiyete uğrar, hatta sadece bunlar değil paralel devlet yapılanması örgütüyle yürütülen hukuk mücadelesi de zafiyete uğrar. Bu bir atmosfer meselesidir.

TEK BİR ADIM BÜTÜN İMAJI ZEDELEYEBİLİR

Bu tür örgütlerle mücadele 90'lı yıllarda neden bu denli yapılamıyordu? O zamanki siyasi atmosfer buna müsait değildi. Şimdiki siyasi atmosfer, bu örgütlerle mücadeleyi teşvik ettiği ve gerekli yasallığı sağladığı için bu mücadele sürüyor ve bu kadar başarılı sonuçlar alınıyor. 

Ama şimdi PKK'yı destekleyen İsrail'le, PYD'yi destekleyen Esed'le, Türkmen Dağı'nı vuran Rusya'yla dost olalım denirse bu mücadeleyi de sekteye uğratmış olunur. 

Çok fazla bir şeye gerek yok. Bazı insanlar şöyledir, bunun hükümetle veya cumhurbaşkanıyla bir ilgisi yok. Bazı insanlar, ben Hristiyan'la da dost olayım, Ateist'le de dost olayım, Yahudi'yle de iyi geçineyim, LGBT'liler de hoşuna gitsin, Müslümanlar da beni sevsin, isterler. Böyle bir şey yok dünyada. Bu insan tabiatına aykırı bir şey. Gidelim onlarla savaşalım durumu değil bu elbette. 

Bir taraftan Müslümanlar, Haçlı-Siyonist ittifakıyla savaş yürütürken ya Müslümanların tarafında olacaksınız ya da diğer tarafta. İkisi bir arada olmaz. Netenyahu ile vereceğiniz bir fotoğraf bile bugüne kadar biriktirdiğiniz İslam dünyasına dair imajınızı yerle bir etmenize yeter. 

AKILLARDAKİ TÜRKİYE İMAJI DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR!

Dostluğun bu şartlarda ne faydası var. Sisi'yle, İsrail'le, Esed'le, Moskova'yla dost olmak bu ülkeye ne kazandıracak? 

İsrail'in Türkiye ile anlaşmak istediğine dair gazete haberleri Aralık ayının ortasında İslam Ordusu'nun kurulduğuna dair haberler çıktıktan sonra , İsrail, Türkiye'yle anlaşma masasına oturuyor, haberleri ortaya çıkmaya başladı. 

Nasıl bir mesaj verilmek isteniyor belli. İsrail Türkiye'yle anlaştı, anlaşacak mesajı verilerek Türkiye'yle işbirliği yapan İslam ülkelerine, 'Türkiye'ye güvenmeyin. Müslümanların düşmanı olan İsrail'le Türkiye anlaşmak üzere. Türkiye'ye güvenirseniz sizi satar, sizi manipule eder,sizi aldatır' mesajı verilmeye çalışılıyor.

Tam da bu zamanlarda siyasi olarak eskisi gibi İsrail ile anlaşma aşamasına gelinirse, Türkiye'nin bugüne kadar elde ettiği tüm kazanımların yerle bir olması demektir. AK Parti iktidarının bugüne kadar sürdürdüğü izzetli dış politikanın yerle bir olması demektir. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Abdullah Haksever
Allah sasirtmasin buyuk bir hata olur .israil cete örgütü zehirli bir hancerdir....
22 Haziran 2016 03:03
UMARlZ, DEVLETLİLERİMİZ, ➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Sayın Alper TAN Ağabbeyimiz'in bu uyarılarını dikkate almak yerine, aramızdaki safsalakların rüzgârına kapılarak, bu güne kadar toplanan bir çuval incirin içine yaparak, herşeyi berbat etmezler... Unutmayalım diplomasi, köprü, tunel ve yol yapmaya benzemez!!!...
21 Haziran 2016 Salı 16:12
ARAF İLİŞKİLERİ POLİTİKAMIZ OLMALIDIR...
 // ismail emre
AB ülkeleri,Rusya,Abd,israil ve Çin ile ilişkilerimiz asla dost ilişkileri olmamıştır çünkü dostluk gördüğümüzü idda edenler sadece hayalperest kişilerdir..Biz bu ülkeler ile kıyamete kadar dost olmayacağız çünkü olamayız bunu en başta kendileri istemez isteyenin ise dostu düşmanlıktan ibarettir...Yüce Allahın emri de açıktır kaldı ki binlerce kez ihaneti görmüş bir milletiz biz ARAF İLİŞKİLERİ kurabiliriz yani dost olmayız ama düşmanda görmeyiz ikisi arasında ince bir politikamız olmalıdır..!...
21 Haziran 2016 Salı 14:09
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler