YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'nın seçiminde kaç Türk yarışıyor?
Almanya'nın seçiminde kaç Türk yarışıyor?
21 Eylül 2013 21:42
Yarınki genel seçimlere 70 Türk kökenli milletvekili adayı giriyor. En çok aday Yeşiller'den, şansı olan aday sayısı ise toplamda 10.

Almanya'da nefesler tutuldu ve herkes yarın yapılacak genel seçimlere odaklandı. 70 kadar Türk kökenli aday da federal meclis umuduyla seçimlere giriyor. En çok Türk kökenliye 11 milletvekili adayı ile Yeşiller yer verirken, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti'de 10'ar tane Türk kökenli aday dikkat çekiyor.

FDP'den tek aday

Hükümetteki partilerde ise Türk aday sayısı çok fazla değil. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) 2 Türk kökenli aday çıkartırken, Hür Demokrat Parti (FDP) Serkan Tören ile sadece bir aday gösterdi. Korsanlar Partisi'nden de iki Türk kökenli milletvekili adayı bulunuyor. Ama Federal Meclis'e girebilecek aday sayısı düşük. SPD'DEN 11 aday olmasına karşın, meclise 2 politikacının seçilmesi bekleniyor. Burada SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz'un yeri ise garanti. Diğer adaylar arasında Macit Karaahmetoğlu'nun ismi öne çıkıyor. Yeşiller'den ise Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu'nun yeri garanti. Yeşiller'in oy durumuna göre, Baden Württemberg'den Danyal Bayaz ile Memet Kılıç da meclise girebilir.

7'si garanti gibi

Sol Parti'den ise seçilme şansı olan tek isim Sevim Dağdelen. CDU'dan da sadece Cemile Yusuf'un seçilme şansı bulunuyor. FDP'nin barajı aşması durumunda ise Serkan Tören'in yeri garanti. Bu durumda yeri garanti olan Türk kökenli milletvekili sayısı 7 olarak dikkat çekiyor. SPD'nin ve Yeşiller'in oy durumuna göre meclise giren vekil sayısı 10'a yükselebilir.

Merkel 1 puan önde

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisi'nin, yayımlanan son ankete göre pazar günkü seçimlerde yüzde 40 oy alacağı, koalisyon ortağı Hür Demokratlar'ın ise yüzde 5.5'te kalacağı belirtildi. Muhalif Sosyal Demokratlar'ın (SPD) yüzde 26, Yeşiller'in yüzde 10 ve Sol parti'nin yüzde 8.5'le geride kaldığı belirtildi. Merkel'in mevcut merkez sağ koalisyonunun yüzde 45.5'le, SPD liderliğindeki sol koalisyondan yüzde 1 önde olduğu görüldü.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler