25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,284
 • BIST94.008
 • Dolar4,6948
 • Euro5,4894
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2363
 • İstanbul23 °C
 • Ankara25 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya19 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır30 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep26 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'nın ırkçı politikalarına Türkler sandıkta yanıt verecek
Almanya'nın ırkçı politikalarına Türkler sandıkta yanıt verecek
24 Eylül 2017 08:56
Her fırsatta Türkiye karşıtı politikaları ile gündeme gelen Almanya bugün seçime gidiyor. Türkiye düşmanlığı yaparak seçim kampanyalarını yürüten parti liderlerinden hangisinin seçimi kazanacağı ise merak konusu.

Almanya, bugün parlamento seçimi için sandık başına gidiyor. Yeni parlamentonun belirleneceği seçimde, Angela Merkel’in başbakanlığını 4. döneme taşıyıp taşıyamayacağı da belli olacak. Angela Merkel, Martin Schulz ve Cem Özdemir başta olmak üzere Türkiye karşıtlığı üzerinden kampanyalarını yürüttü. Türklerin kurduğu Alman Demokratlar Birliği (AD-D) partisi de ilk kez genel seçimde yarışacak. Almanya’nın kaderi bugün belli olacak.

SEÇİM KAMPANYALARININ GÜNDEMİ: TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI

Almanya, mülteci krizi, aşırı sağın ve İslamofobia’nın yükselişi ve AB’nin karşı karşıya kaldığı sorunların bulunduğu dönemde seçime gidiyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosunun eski Başkanı Martin Schulz’un partisi Sosyal Demokrat Partisi, Türkiye karşıtı fikirleri ile bilinen Cem Özdemir’in liderliğini yaptığı Yeşiller Partisi ve aşırı sağcı fikirleri ile bilinen AfD partisi Türkiye karşıtı seçim vaatlerinde üzerinden seçim kampanyalarını yürüttü. Ayrıca her parti, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerinden oy toplamaya çalıştı.

DEMOKRATİK (!) PARTİLERİN SEÇİM VAADLERİ

Federal Meclis’e girme ihtimali bulunan tüm partiler, seçmenlere Türkiye karşıtı seçim vaatlerinde bulundu. İlk başlarda, Türkiye’nin AB müzakerelerinin ucu açık bir şekilde sürdürülmesini savunan Merkel, en güçlü rakibi Martin Schulz ile çıktığı televizyon düellosunda tutumunu daha da sertleştirdi. Schulz’un sert sözleri karşısında Merkel, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerin durdurulması seçeneğini, Ekim ayındaki AB liderler zirvesine taşıyacağını açıkladı. Merkel ayrıca Türkiye ile Gümrük Birliği’nin yenilenmesi görüşmelerine onay vermeyeceklerini, AB mali yardımlarında da kesintiye gidilmesini istediklerini açıkladı.

SPD’nin Başbakan adayı Schulz, 3 Eylül’de Merkel ile katıldığı televiyon tartışmasında beklenmedik bir çıkış yapıp, parti programının da ötesine geçerek, ilişkilerde yaşanan son gelişmeler nedeniyle, başbakan olması durumunda Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine son vereceğini açıkladı.

Almanya’da terör örgütleri listesinde yer alan PKK’ya yönelik yasağının kaldırılması vaadine yer veren Sol Parti ayrıca Türkiye’deki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade ediyor, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışlarına son vermesini istiyor.

TÜRKLERİN PARTİSİ AD-D İLK KEZ SANDIĞA GİDİYOR

Türklerin kurduğu Alman Demokratlar Birliği (AD-D) partisi de ilk kez genel seçimde yarışacak. Seçim afişine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanan partinin üyeleri, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti(KRV)’nde üzeri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarıyla donatılan bir otomobille seçim turuna çıkmıştı. Seçimde farklı partilerden 92 Türkiye kökenli aday yarışıyor. 

3 MİLYONDAN FAZLA TÜRK SEÇİME GİDİYOR

Almanya’da 1.5 milyonu Alman vatandaşı 3 milyonu aşkın Türkiye kökenli yaşıyor. Resmi rakamlara göre 720 bin civarında Türkiye kökenli seçmen var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşillere destek vermeyin’ çağrısının ardından yüzde 1’lik bir etkisi olan Türk seçmen kitlesinin bugün sandıkta nasıl bir eğilim göstereceği merak konusu. 

 

YENİ ŞAFAK

merkel
 // haluk
Ezilenlerin partisi nasıl olacak Almanyada asgari ücret 6000 tl ezilen buraya gelsin 1400 tl oda bulabilirsen bu arada Merkel kazandı...
24 Eylül 2017 20:28
k¨pek
 // Desdur
neyse ney gelip burada merkel o.c sinin propagandasini yapmayin. bizde biliyoruz herhalde 1 milyon Türk oyunun pek bir sey fayda etmeyecegini. Bu sembolik bir sey, ve bundan sonra biz Türkler almanyadaki bütün ezilen yabancilarin oylarini toplayabilecek bir parti kurmaliyiz. Genel olmasada yerel secimlerde cok büyük darbe vurulabilir bu türk düsmani kanc.klara. ...
24 Eylül 2017 Pazar 19:25
 // Nedim
şok şok şok endeksli, tiraj odaklı gazetecilik motivasyonuyla, sade vatandaş bakışının farklı olması çok doğal. Başlık 3milyon ama hemen altında Türk seçmen 700bin deniyor. Ortalama %60'ı oy kullanıyor yani 420bin, %35'i HAYIR'cı, kalan 280bin hepsi AD-D'ye verse yüzde yarım ve %5 barajın altında. Gönül ister ki %0,4 değil keşke %10 olsun etkimiz ama değil. Olmayanın gazına gelipte gerçekleşmeyince millet motivasyon kaybediyor. Hani koyun gövdesindeki Allah yazısının montaj olduğu çıkınca, sanki inancını haşa buna borçluymuş, sanki baktığı her tarafta milyar delil yokmuş gibi birkaçkişi bile olsa haşa inancından bile şüpheye düşebiliyor....
24 Eylül 2017 17:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler