YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'nın ilk Türk Bakanı
Almanya'nın ilk Türk Bakanı
20 Nisan 2010 08:35
Hamburg Eyalet Parlamentosu vekili Aygül Özkan, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı oldu. Özkan, Başbakan Merkel'in de gözdesi...
Hamburg Eyalet Parlamentosu vekili Aygül Özkan, Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı oldu. Böylelikle Almanya’da bir ilki gerçekleştiren bir çocuk annesi Özkan, Başbakan Merkel’in gözdesi.

Almanya’da ilk kez Türk kökenli bir siyasetçi bakan oldu. Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Başbakanı Christian Wulff’un kabinede değişiklik yapma kararı üzerine Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) dört bakanın yerine yenileri atandı. Atananlar arasında yer alan Aygül Özkan eyaletin yeni Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı oldu. Eyalet Konuk Evi’nde düzenlenen bir törenle basına tanıtılan bakanlar hakkında konuşan Başbakan Wulff, “Werder Bremen, Mesut Özil’i Türk olduğu için değil iyi bir futbolcu olduğu için kadrosunda tutuyor. Biz de Aygül Özkan’ı göçmen olduğu için değil başarılı bir siyasetçi olduğu için tercih ettik” dedi.

Benim için sürpriz oldu

Hürriyet’e konuşan Özkan, ilk Türk kökenli bakan olduğu için heyecanlı olduğunu söyledi. 23 Nisan’da resmen göreve başlayacağını belirten Özkan, “Bakanlık benim için sürpriz oldu. İnsanlara güzel bir örnek olmak istiyorum. Uyum konusunun da bakanlığıma bağlı olması mutluluk verici” diye konuştu.

Merkel ona hayran

Aygül Özkan 2008’de Hamburg Belediye ve Senato Başkanı Ole von Beust’un teklifi üzerinde Hamburg Eyalet Parlamentosu’na Hıristiyan Demokrat Birlik partisinden liste adayı olarak girmişti. Seçim kampanyaları kapsamında Hamburg’a gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, burada Özkan ile görüşmüştü. Merkel, Özkan’a siyaset ve anneliği bir arada yürüttüğü için “Sizin gibi güçlü bir kadının partimizde olmasından sevinç duyuyorum” diye iltifat etmişti. Bu nedenle siyasi uzmanlar Wulff’un kabine değişikliğini öncesi Merkel ve Ole von Beust’ten Özkan için onay aldığını öne sürdü.Öte yandan Özkan’ın bakan olmasına ilişkin haberlerin Alman gazetelerinin internet sitelerinde yer alması ırkçı söylemleri de beraberinde getirdi. Sitelerde Türklere hakaret dolu yorumlar yazan ırkçı kesimin mesajlarının yanı sıra çok sayıda kişi Özkan’a tebrik mailleri attı.

Hukukçu

1971 Hamburg doğumlu olan bir çocuk annesi Aygül Özkan, Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1995’te mezun oldu. 1998’de Alman Telekom’da iş hayatına atılan Özkan, 2005’ten beri TNT Post Lojistik’te Kuzey Almanya Bölge Müdürü olarak çalışıyor. Özkan, Federal Sağlık Bakanı Vietnam kökenli Philipp Rösler’den sonra Aşağı Saksonya’nın atadığı ikinci göçmen kökenli bakan.

Hürriyet

hamburg almanların çöp,pislik deposudur...
 // ibrahim çelikoğlu
Gönül isterdiki Özkan insan evladı olsun.Hukukçu kimliğiyle,gariban,zavallı yabancıların haklarının peşine düşsün,hukuk içersinde meydana koysun.Yabancılara yapılan zulüm ve işkenceyleride araştırırken,iftiraya maruz bırakmasın.Mağdur arasın.Mağduriyete düşen birileri varsa yüzleştirsin ve doğruları hukuk içınde meydana çıkarsın.Bende mağdurlrdanım.Her çeşit yüzleşmeye razıyım.Muğlakta bıraktırmasın.Merkel destekçiden insanlığa bir yarar......
20 Nisan 2010 11:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler