YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'nın 26 yıllık ayıbı!
Türkiye'nin sınır komşuları olduğu Irak ve Suriye'deki operasyonlara katılması üzerinden algı oluşturan Batı'nın tarihi, unutturmak istediği hukuksuz müdahalelerle dolu.
Almanya'nın 26 yıllık ayıbı!
18 Ekim 2016 / 19:16 Güncelleme: 18 Ekim 2016 / 19:18

Musul operasyonu üzerinden Türkiye'ye karşı algı operasyonu yürüten ve Türkiye'ye akıl vermeye çalışan Batı ülkelerinin tarihi, unutturmaya çalıştıkları olaylarla dolu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, akademik yıl açılış konuşmasında işaret ettiği "Doğu-Batı Almanya'nın birleşmesi" üzerinden 26 yıl geçti ancak, bu birleşmeye ilişkin bugün hala akıllarda soru işaretleri var.
'Demokratik Almanya' resmen bitti

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya ikiye bölünmüştü. 1989'da Berlin duvarının yıkılması birleşme için en büyük adım oldu.

Demokratik Alman Cumhuriyeti siyasi varlığını sona erdirildi ve iki devlet Federal Almanya Cumhuriyeti çatısı altında birleşme kararı aldı. Bu kararın ardından imzalanan 'Birleşme Antlaşması' ile 3 Ekim 1990 tarihinde birleşme gerçekleşti.

İki Almanya'nın birleşmesi, 26'ıncı yılını geride bıraktı. Ancak bugün bu birleşmenin adil ve hukuki olup olmadığı hala tartışılmaya devam ediyor.

Olay her ne kadar iki Almanya'nın, yani Federal Almanya Cumhuriyeti ve Demokratik Almanya'nın birleşmesiyle noktalanmış gibi görünse de çok kibar ve hadisesiz bir birleşmeden söz edilebileceği şüphelidir"

Alman yetkililerin vaatleri 'boş söz'

İki Almanya'nın birleşmesinin üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen Doğu'daki vatandaşların sürüklendiği işsizlik ve yoksulluk bugün hala sürüyor. Birleşme öncesinde işsizlik ve yoksulluğun çok düşük seviyelerde olduğu Doğu Almanya, kaderine terk edilmiş durumda. Alman yetkililerinin her 3 Ekim'de verdikleri mesajlar ise boş sözlerden öteye geçmiyor.

Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız, biz de o kadar anlıyoruz. Bize hukuk dersi verenler önce Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleştiği döneme baksınlar.

Doğu-Batı Almanya'nın birleşmesine ilişkin tarihçi yazar İlber Ortaylı, geçtiğimiz yıl Milliyet'teki köşesinde şu ifadeleri kullanarak, akıllarda kalan soru işaretlerini yeniden gündeme getirmişti:

"Olay her ne kadar iki Almanya'nın (yani Federal Almanya Cumhuriyeti ve Demokratik Almanya'nın) birleşmesiyle noktalanmış gibi görünse de çok kibar ve hadisesiz bir birleşmeden söz edilebileceği şüphelidir. İki Alman büyükelçiliğinin birden bulunduğu başkentlerde (Ankara da bunlardan birisiydi); Federal Almanya'nın diplomat ve mali yetkilileri, Demokratik Almanya temsilciliğine gelip binayı teslim almışlardı.

Bu olay, bir teslim almadan çok bir kovma şeklinde cereyan etmişti. Zaten binayı teslim edecek yetkililer başında o andaki Demokratik Almanya temsilcisi yokmuş"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün yaptığı açıklamada, Cerablus ve Musul operasyonlarında Türkiye'nin varlığını sorgulayan Batı'ya net bir mesaj vererek, Türkiye'nin sorumlulukları olduğunu hatırlattı. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Attığımız her adım anayasamıza ve yasalarımıza uygundur. Batılılar 'Bunlar hukuka uygun mudur' diyor. Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız, biz de o kadar anlıyoruz. Bize hukuk dersi verenler önce Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleştiği döneme baksınlar"

 

YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler