YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan Türkiye'nin FETÖ talebine ret!
Almanya'dan Türkiye'nin FETÖ talebine ret!
29 Temmuz 2016 11:56
Almanya'nın Baden Württemberg eyaleti Başbakanı, Türkiye'nin bölgedeki FETÖ kuruluşlarının denetlenmesi talebini reddetti

Almanya'nın Baden Württemberg eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann'dan, Türkiye'nin eyaletteki FETÖ elebaşısı gıyabi tutuklu Fetullah Gülen'e ait kuruluşların denetlenmesi talebine olumsuz yanıt geldi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine konuşan Kretschmann, Türkiye'nin Stuttgart Başkonsolosluğu aracılığıyla eyaletteki FETÖ/PDY'ye ait kuruluşların denetlenmesi için yaptığı başvuruyu yadırgadığını söyledi.

"Burada bizden hiçbir delil olmadan şüphe üzerine insanları takip etmemiz isteniyor" diyen Kretschmann, kendilerinin tam da bunu yapmayacağını belirtti.

"DARBE GİRİŞİMİNDE GÜLEN ETKİSİ GÖRMEDİM"

Darbe girişiminde FETÖ'nün etkili olduğuna dair kanıt görmediğini ifade eden Kretschmann, Türkiye'nin bu isteğini Almanya üzerinde "nüfuz kurma çabası" olarak nitelendirdi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de FAZ'e verdiği demeçte Türkiye'nin talebini eleştirdi. Özdemir,"Erdoğan'ın kolu Türkiye'de pek çok yere uzanabilir. Ancak, Erdoğan kolunu Stuttgart, Berlin ve başka bir yere uzatmasın" ifadelerini kullandı.

Kretschmann ve Özdemir, Türkiye'nin AB sürecinin dondurulması gerektiğini de savundu.
Almanya daha önce Türkiye'nin firari Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın iade edilmesi yönündeki isteğine "Savcılar burada değil" yanıtını vermişti.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler