YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan Türkiye açıklaması: İstesek de istemesek de ihtiyaç duyacağız
Almanya'dan Türkiye açıklaması: İstesek de istemesek de ihtiyaç duyacağız
30 Ağustos 2016 02:14
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, 'İstesek de istemesek de Türkiye'ye ihtiyaç duyacağız' diye konuştu.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de yayınlanan bir programda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier,FETÖ darbe girişiminin Türkiye için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

Darbe girişimini en sert şekilde kınadıklarını ve mağdur olanların yanında durduklarını dile getiren Steinmeier, "Bana göre, sahneye konulmuş değil, gerçekten ciddi bir darbe girişimi oldu. Kim o geceki görüntülere bakarsa orada, Türk ordusuna, Türk vatandaşlarına ateş edildiğini biliyor olacak." dedi.

Bu olay üzerine, Türkiye'yi ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Steinmeier, "Geriye dönük bakıldığında belki gitmek gerekiyordu, en azından gidilebilirdi. Ancak olaylar hızlı gelişti. Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Türkiye perspektifinden, darbe girişiminin ardından alınan önlemler hakkında sadece şikayet ettiğimiz, eleştirdiğimiz algılandı. Ben saldırıya uğrayanlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermemiz gerektiğini söylüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Steinmeier, Türkiye'ye, ölçülü davranılması gerektiğini ifade etmenin de sorumlu bir tutumun parçası olduğunu kaydetti.

Alman hükümetinin Alman Meclisi'nin kabul ettiği 1915 olaylarına ilişkin kararına mesafe koymasından sonra Alman milletvekillerinin İncirlik üssünü ziyaret edilmesine izin verilebileceğinin ifade edildiğinin anımsatılması üzerine de Steinmeier, "Ben bunun doğrudan bağlantılı olduğunu görmüyorum. Bunu Türk mevkidaşıma da söyledim" diye konuştu.

Alman Meclisi tarafından askerlerin görevlerinin onaylanması beklenildiğinde, milletvekillerinin İncirlik üssünü ziyaret etme olanağı verilmesi gerektiğini ifade eden Steinmeier, savunma ve güvenlikten sorumlu milletvekillerinin, askerlerin konuşlandırıldığı ortamı incelemesinin mümkün olmadığında Alman hükümetinin milletvekillerinden misyonu onaylanmasını bekleyemeyeceğini kaydetti.

Steinmeier, dışişleri bakanı olarak kendisinin Alman milletvekillerinin İncirlik üssünü ziyaret etme olanağının bulunması için Türkiye'yi ikna etmeye çaba harcadığını kaydetti.

"Siz tatildeyken Almanya İçişleri Bakanlığı ve Federal Dış İstihbarat Teşkilatı (BND) Türkiye'yi Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez olarak tanımladı. Bunu paylaşıyor musunuz?" şeklinde bir soruya karşılık Steinmeier, "Kamuoyunda bu tür suçlamalar yapmak için açık kanıtlar lazım ki onları ben görmediğim için bunu paylaşmıyorum ve bundan dolayı kamuoyundaki değerlendirmelerimde dikkatli oldum." yanıtını verdi.

TÜRKİYE'YE İHTİYAÇ DUYACAĞIZ

Türkiye'nin kolay bir partner olmadığını belirten Steinmeier, "Ancak istesek de istemesek de bu (Suriye'deki) ihtilafı yumuşatmak, yatıştırmak ve siyasi çözüme götürmek için Türkiye'ye ihtiyaç duyacağız." dedi.

Havuç-sopa
 // Rasim DUMAN
İncirlik ziyâretini bir şantaja bağlarsanız, bütün işleri çıkmaza sokarsınız. Almanlar da dâhil olmak üzere, Batı Kampı'nın, hata üstüne hata yapmalarının asıl sebebi şu : Türkiye'nin artık YENİ TÜRKİYE olduğunu bir türlü kabullenemiyorlar. Bize karşı hâlâ "eski alışkanlıkları" ile hareket ediyorlar ve tâbiatı ile de mahçup oluyorlar, küçük düşüyorlar ; bu da zorlarına gidiyor....
30 Ağustos 2016 Salı 06:32
İsteseniz de istemesenizde
 // Nezir
Bakan istesekte istemesekte deyince benim aklıma başka bir şey geldi, o da Yüce Rabbimizin Kur'an da istesenizde istemesenizde ben nurumu tamamlayacağım buyurması. Vallahi, isteselerde istemeselerde Rabbim nurunu tamamlayacaktır....
30 Ağustos 2016 Salı 06:24
Duymak mı? o da ne?
 // biz
Duymadık, duyarsız Alman faşismi mi bizi duyacak?...
30 Ağustos 2016 03:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler