YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan tarihin en ilginç hamlesi
Almanya'dan tarihin en ilginç hamlesi
10 Ağustos 2014 12:00
Almanya, ABD ile yaşadığı casusluk krizi sonucu olarak ülkedeki tüm yabancı büyükelçiliklerden, temsilciliklerdeki tüm ajanların isimlerini açıklamasını istedi. Elçilikler bu duruma 'Şaka mı' diye tepki gösterdi.

Almanya, tarihinin en ilginç hamlesini yaptı. Başbakan Angela Merkel'in emri ile Almanya Dışişleri Bakanlığı ülkedeki tüm büyükelçiliklere gönderdiği "sözlü nota" ile ilginç bir talepte bulundu. Bakanlık, konsolosluklar, kültür enstitüleri ve Almanya'da konuşlandırılmış askeri birliklerde çalışan gizli servis çalışanların isimlerini istedi.

Alışılmışın dışındaki bu adımla Alman hükümetinin ülkede bulunan gizli servis çalışanlar konusunda saydamlık sağlamayı hedeflediği iddia edildi. Bu talebin arkasında "ABD'nin en azından resmi olarak ülkede bulunan gizli servis personelinin isimlerini açıklamayı reddetmesine karşı bir kızgınlığın yattığı" ifade edildi.

200 ABD ajanı Almanya'da

Almanya yetkililer, "Yaptığımız araştırmalarda, ülkede en çok Rusya, Çin ve ABD ajanlarının olduğunu saptadık. Ülkemizde diplomatik pasaportla çalışan ABD'li ajan sayısının yaklaşık 200 olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Başta Rusya ve Fransa olmak üzere birçok elçilik yetkilisi, bu isteğin ciddiye alınmasının söz konusu olmadığı yönünde cevaplar verdiği belirtildi. Sözlü notaya paralel olarak İçişleri Bakanlığı da karşı istihbaratı iyileştirmek için tedbir listesi hazırladığı ve hükümetin, ABD gizli servisi CIA gibi partner ülkelerin gizli servislerinin izlenmesini de kararlaştırdığı ifade edildi. Bu arada dinleme skandalını ortaya çıkartan Snowden'a, Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan teşekkür plaketi gittiği de iddialar arasında.

Merkel'i dinlediler

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden'ın bir yıl önce sızdırdığı gizli belgeler de Amerikan istihbaratının Başbakan Merkel'in cep telefonunu dinlediği, ABD'nin Büyükelçilik binasından da Alman hükümet binalarının ve çevresinin dinlendiği ortaya çıkmıştı. ABD'nin dinleme faaliyetlerini aydınlatmaya çalışan Alman hükümeti, ülkenin iç istihbarat servisi Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen aracığıyla ABD Büyükelçiliği'nden ülkede ne kadar gizli servis personelinin diplomat olarak akredite olduğunu sormuş ancak bir cevap alamamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler