YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan Suriye'ye savaşmaya gidenler için düzenleme
Almanya'dan Suriye'ye savaşmaya gidenler için düzenleme
14 Haziran 2014 15:29
Suriye'de savaşan Alman vatandaşlarına seyahat kısıtlaması tartışılıyor.

Almanya'da, Suriye'ye savaşmaya giden ve yeniden ülkeye dönmesi muhtemel kişilerin pasaportlarına el konularak, seyahat kısıtlaması getirilmesinin gündemde olduğu belirtildi.

Die Welt Gazetesinin haberine göre, Bonn'da toplanan eyalet içişleri bakanları, Almanya'dan Suriye'ye giderek silahlı mücadeleye giren ve yeniden Almanya'ya gelen kişilerin pasaportlarına el koymanın yollarını arıyor.

Federal ve eyalet içişleri bakanlarının, geçen ay sonunda Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Yahudi Müzesi'ne yapılan saldırının benzerinin Almanya'da da olmasından endişe ettikleri ve bu nedenle söz konusu incelemeyi yasalar ve anayasa çerçevesinde yaptırdıkları iddia edildi.

Eğer yasal bir imkan bulunursa söz konusu kişilere Almanya'ya giriş yasağı konacak.

Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), son iki yıldır Suriye'ye savaşa giden Alman vatandaşların ülkeye dönmeleri halinde oluşacak tehlikeye dikkati çekiyor.

Gazete haberinde ayrıca, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin belirlenmesi için aralarında başta Türkiye ve ABD istihbaratı da dahil çok sayıda ülke ile işbirliği içinde bulunulduğu belirtiliyor.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler