YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan şaşırtan 'Türkiye' yorumu
Almanya'dan şaşırtan 'Türkiye' yorumu
09 Şubat 2016 07:37
Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi yazarı Nico Fried , Almaya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretini değerlendirdiği yazıda Suriyeli sığınmacılara kapılarını açan Türkiye'yi övdü.

Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi'nde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretini değerlendiren bir yazı kaleme alındı. Yazıda AB ülkelerinin 160 bin sığınmacıyı kendi aralarında bölemediklerine vurgu yapılıp Türkiye'nin kısıtlı imkanlarına rağmen milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapmasından övgüyle bahsedildi.

Süddeutsche Zeitung Gazetesi yazarı Nico Fried tarafından 'Türkiye Merkel'in en önemli ortağı' başlığıyla yapılan analizde, Türkiye’nin bir çok AB ülkesinden daha Avrupalı bir tavır sergilediği kaydedildi.

'AB ÜLKELERİ 160 BİN SIĞINMACIYI BÖLÜŞEMEDİ'

Nico Fried, yazısında AB ülkelerinin 160 bin sığınmacıyı bölüşemediklerinden dem vurup 'AB ülkeleri kararlaştırıldığı gibi 160 bin sığınmacıyı üye ülkeler arasında dağıtabilse mutlu olacak. Oysa bu sayı Suriye’deki bombalamaların sürmesi durumunda Türkiye sınırına bir kaç gün içinde ulaşabilecek sığınmacılara denk' dedi.

'TÜRKİYE DAHA AVRUPALI'

Türkiye'nin insanlık değerleri bağlamında birçok AB ülkesinden daha Avrupalı olduğunu söyleyen Fried 'Türkiye bir çok eksikliği olan demokratik bir ülke. Türkiye'nin kabul ettiği sığınmacı sayısı, bir çok AB liderinin yüzünü kızartmalı. Eğer insanlık hala AB değerleri arasında sayılıyorsa, Türkiye bir çok AB ülkesinden daha Avrupalı davranıyor.' dedi

'ARIYI İZLER GİBİ İZLİYORLAR'

Merkel’in sığınmacı krizini Schengen’i askıya almadan en önemli partner olan Türkiye ile çözmek için uğraştığını kaydeden Fried, aslında AB’nin yürütmesi gereken görüşmelerin Ankara ve Berlin arasında yürütüldüğüne dikkat çekti. Fried,“ AB’nin büyük çoğunluğu, birahanede cam fanusun içinden çıkmaya çalışan arıyı seyredenler gibi Merkel’i seyrediyor'' diye yazdı.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler