YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan PKK'nın özrüne cevap geldi
Almanya'dan PKK'nın özrüne cevap geldi
10 Nisan 2015 19:13
Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tobias Plate, terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık'ın Almanya'da örgütün bugüne kadar yaptığı eylemler için özür dilemesine ilişkin açıklama yaptı.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tobias Plate, terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık'ın Almanya'da örgütün bugüne kadar yaptığı eylemler için özür dilemesine ilişkin, bu açıklamanın kısa vadede PKK hakkında şimdiye kadarki değerlendirmelerin değiştirilmesine imkan sunmadığını söyledi.

Berlin'de Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen toplantıda  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Plate, Cemil Bayık'ın dün Alman basınına  yansıyan "örgütün Almanya'da geçmişteki faaliyetlerinin bir daha yaşanmayacağı"  şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi. 
 
Federal İçişleri Bakanlığı'nın Bayık'ın dünkü açıklamaları da dahil  olmak üzere PKK hakkındaki bütün gelişmeleri dikkatle takip ettiğini belirten  Plate, İçişleri Bakanlığı'nın PKK meselesini önemsediğine işaret etti. Plate,  "Dün yapılan açıklamalar yalnız başına kısa vadede PKK hakkında şimdiye kadarki  değerlendirmelerin değiştirilmesi imkanını sunmuyor" ifadesini kullandı. 

Almanya Yeşiller Partisi'nin eş başkanlarından Cem Özdemir de Twitter  hesabından yaptığı açıklamada, PKK'nın Almanya'daki şiddet olaylarından dolayı  özür dilemesinin geç kalmış bir hamle olduğunu belirtti. 

PKK'nın Türkiye'deki şiddet eylemlerinden de vazgeçmesi gerektiğini  vurgulayan Özdemir, "Şiddetten kalıcı bir şekilde vazgeçmek Türkiye'de de  uygulanmalı" dedi. 

Bayık, Alman WDR ve NDR televizyonlarına verdiği röportajda, Alman  halkından PKK'nın şimdiye kadar Almanya'da düzenlediği eylemlerden dolayı özür  dilemişti. 

Avrupa Birliği ülkelerinde ve Almanya'da terörist örgüt listesinde yer  alan PKK'ya karşı Almanya'da 2004 yılından bu yana açılmış 4 bin 500 suç dosyası  bulunuyor. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler