YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan İncirlik'e 58 milyon avro!
Almanya'dan İncirlik'e 58 milyon avro!
06 Eylül 2016 15:50
İncirlik krizi sonrası Almanya yatırım yapma kararı aldı. Alman Savunma Bakanlığı İncirlik'e planlanan yatırımlar için 58 milyon avroluk bütçeye onay verdi.

Aylar süren tartışmaların ardından Almanya, DEAŞ'a karşı mücadelede koalisyon güçlerine desteğini İncirlik Üssü'nden vermeye devam edecek.

58 milyon euroluk bütçe serbest

Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Gerd Hoofe'den alınan bilgiye göre, bakanlık İncirlik'teki Alman birliklerine yönelik planlanan yatırımlar için 58 milyon euroluk bütçeyi serbest bıraktı.

Spiegel-Online'ın haberine göre, İncirlik Üssü'nde yaklaşık 26 milyon euroya Alman ordusunun keşif uçakları Tornadolar için özel bir uçuş pisti ve askerlerin kalacağı barınaklar inşa edilmesi planlanıyor. 30 milyon euro'ya ise operasyonlarda kullanılacak modern geçici karargâhların yaptırılmasının öngörüldüğüne yer veriliyor.

Askeri kaynaklara göre, İncirlik Üssü'nde Alman birlikleri için yatırımlara acil ihtiyaç bulunuyor. Alman ordusunun İncirlik'teki misyonu başladığından bu yana uçakların ABD'ye ait pistlerde konuşlandırıldığı, askerlerin geçici yerlerde konakladığı ve keşif uçuşlarında müttefiklerden teknik destek almaya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

DAEŞ'le mücadele için

Haberde, Almanya'nın İncirlik Üssü'nde yapacağı yatırımların IŞİD'e karşı mücadelede Alman ordusunun İncirlik Üssü'nü kullanmaya devam edeceği anlamına geldiğine de dikkat çekildi.
Yatırım kararının yaz ayları başlarında alındığı ancak Alman vekillerin İncirlik ziyaretlerine izin çıkmaması üzerine başlayan gerginlik nedeniyle planın devreye sokulmadığı belirtildi.

İncirlik krizi

Alman Federal Meclisi'nin 1915 olaylarını skandal bir şekilde 'soykırım' olarak tanımasının ardından Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'ne ziyareti ile ilgili kriz yaşandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler