YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan ilginç tavsiye
Almanya'dan ilginç tavsiye
05 Mart 2010 08:58
Yardım konusunda eli cebine gitmeyen Almanya'dan komşuya krize karşı ilginç bir öneri geldi

‘İflasın eşiğine gelen bir kişi herşeyi paraya çevirmeli’ diyen Alman Hükümeti, Yunanistan’ın adaları satması gerektiğini belirtti

Borç krizindeki Yunanistan’a parasal yardım konusunda eli cebine gitmeyen Almanya’dan ilginç bir öneri geldi. Almanya’da iktidarda bulunan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) bazı üyeleri, Yunanistan’a borçlarını ödeyebilmesi için ‘adalarını satmasını’ önerdi. “Yunanlılar, adalarınızı satın” başlığıyla Alman Bild gazetesinde yayımlanan habere göre, FDP milletvekili ve partisinin maliye uzmanı Frank Schaeffler “Yunan devleti, firmalara yoğun şekilde iştirak etmekten kaçınmalı ve arsaları, örneğin kimsenin yaşamadığı adaları satmalı” dedi.

1 ADAYA 45 MİLYON EURO

CDU Başkanlık Divanı üyesi Josef Schlarmann da “İflasın eşiğine gelen bir kişi, hissedarları için sahip olduğu her şeyi paraya çevirmeli. Yunanistan, bunlara, şirketlere ve kimsenin oturmadığı adalara sahip. Bunlar borçların karşılanması için kullanılabilir” dedi. Gazetenin haberinde, Yunanistan’ın 3 bin 54 adaya sahip olduğuna ve bunlardan sadece 87’sinde insanların yaşadığına işaret edilerek, adaların satışı konusunda Almanya’da bir pazarın da mevcut olduğunu, Hamburg kentindeki ‘Vladi Private Islands’ adlı emlak şirketinin bir ada için 45 milyon Euro teklif ettiği belirtildi. • AA

Çalışanlardan ‘kemer-sıkma’ protestosu

Yunan hükümetinin, bütçe açığının kapatılması için aldığı ekonomik önlemleri protesto eden çalışanlar gösteriler düzenledi. Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ‘tedbirler kusursuz uygulanmazsa not düşürürüz’ uyarısı yaptı.

Yunan tahvillerine 16 milyar Euro talep geldi

Yunanistan, günlerdir ertelediği yurt dışı borçlanmaya dün çıktı. Yunanistan’ın Nomura, HSBC, BarCap, NBG ve Pireaus’a yetki verdiği 10 yıl vadeli Euro cinsi tahvil ihracına alınan talepler 16 milyar Euro dolayına ulaştığı belirtildi. Tahvil ihracının sonucu aynı zamanda dün bütçe açığını azaltmak için 4.8 milyar Euro’luk ek mali önlem açıklayan hükümete duyulan güveni gösterecek. Yunanistan’ın nisan ve mayıs aylarında vadesi dolacak 20 milyar Euro’luk borcunu yeniden finanse etmesi gerekiyor.

Star
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler