YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan Ahmed Mansur açıklaması
Almanya'dan Ahmed Mansur açıklaması
24 Haziran 2015 17:14
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Ahmed Mansur'un tutuklanma sürecine ilişkin "farklı bir karar verilebilirdi" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Almanya'da Berlin Tegel Havalimanı'nda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan El Cezire televizyonu sunucusu Ahmed Mansur'un tutuklanma sürecine ilişkin, "Ben olanların hata olup olmaması noktasında karar verme merci olarak kendimi göremem. Ama farklı bir karar verilebilirdi" diye konuştu. 

Schaefer, Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin Mansur'un tutuklanmasının hukuki bir hata olup olmadığına ilişkin sorularını cevapladı.

Mansur hakkında sürecin başka türlü işleyebileceğini söyleyen Schaefer, "Olanlardan dolayı üzgünüz" ifadesini kullandı.

Schaefer, Mansur'un tutuklanmasının hata olup olmaması noktasında karar verme merci olarak kendini göremeyeceğini belirterek, "Ama farklı bir karar verilebilirdi" dedi.

Schaefer, "Diğer taraftan şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki bakanlığımız ve Alman hükümeti tarafından konuyla ilgili hukuksuz bir hareket olmadı" diye konuştu.

Ahmed Mansur, 20 Haziran'da Katar'a gitmek üzere geldiği Berlin-Tegel Havalimanı'nda gözaltına alınmış ve daha sonra tutuklanmıştı.

Mısır'daki darbe yönetiminin tutuklanmasını istediği Mansur, Kahire Ceza Mahkemesince geçen sene gıyabında yargılanarak 15 yıl hapse mahkum edilmişti. Mansur, kendisine isnat edilen suçlamaları, "temelsiz, uydurma ve tamamıyla sahte iddialar" olarak nitelendirmişti. 

Mansur, Pazartesi günü Berlin Mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler