YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'daki yeni terör örgütü gizemini koruyor
Almanya'daki yeni terör örgütü gizemini koruyor
15 Mayıs 2015 15:31
Almanya'da geçen hafta ortaya çıkarılan Oldschool Society adlı aşırı sağcı terör hücresi hakkında kamuoyuna fazla bilgi verilmemesi ülkede kuşkuyla karşılanıyor.

Aşırı sağ grupları yakından izleyen uzmanlar, camilere ve mülteci yurtlarına saldırı planladığı gerekçesiyle geçen hafta OSS adlı aşırı sağcı terör hücresine karşı operasyon düzenlenmesini AA'ya değerlendirdi.

Berlin Hür Üniversitesi Sosyal ve Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hajo Funke, Oldschool Society (OSS) adlı örgütün yabancı düşmanı faaliyetlerde bulunduğunun görüldüğünü ancak OSS hakkında güvenlik birimlerinin çok fazla bilgi vermediğini belirtti.

Aşırı sağ hareketler konusunda uzman olan Funke, "Grup hakkında çok şey bilmiyoruz. Gerçekten aşırı sağcı terörist faaliyetlerde bulunabileceğiyle ilgili daha çok şey bilmek isterim" dedi.

Irkçılıkla mücadele eden Amadeu Antonio Vakfı’nın uzmanlarından Robert Lüdecke de Almanya için asıl büyük tehlikenin yeni ortaya çıkarılan OSS adlı terör grubu değil, yıllardır izlerine ulaşılamayan ve yeraltında faaliyet gösterdiklerinden şüphelenilen yaklaşık 300 aşırı sağcı olduğunu vurguladı.

İnternet üzerinden ulaşabilen OSS gibi yüzlerce grubun olduğunu ileri süren Lüdecke, "Almanya için asıl tehlike sayıları 300’ü bulan, yeraltına çekilmiş aşırı sağcılar. Alman iç istihbarat teşkilatı 2013 yılında bunların sayısının 266 olduğunu söylemişti. Polis ve istihbarat, bu kişilerin nerede yaşadığını, neler yaptıklarını, ne gibi planlar içinde olduklarını bilmiyor" dedi.  

Uzman Lüdecke, Alman polisi ve istihbaratının aşırı sağcı tehlikenin üzerine yeterince gitmediğini belirterek, göçmenleri, mülteci yurtlarını hedef alan birçok saldırının da ayrıntılı bir şekilde soruşturulmadığını, ırkçı saldırı ihtimali üzerine yoğunlaşılmadığını dile getirdi.

- NSU müdahil avukatları OSS'ye şüpheyle bakıyor

NSU davasında müdahil avukat olan Mehmet Daimagüler ise aşırı sağcı terör örgütü OSS ile ilgili olarak, "Oldschool Society, NSU'yu taklit eden bir örgüt gibi gözükmüyor. NSU küçük gruplar oluşturup, gizli hareket ediyordu ve dışarıya yönelik iletişimde bulunmuyordu. Oldschool Society ise kamuya açık bir şekilde sosyal paylaşım sitelerinde bile ortaya çıktı" dedi.

Daimagüler, bu nedenle Oldschool Society'nin daha az tehlikeli olmadığını ancak farklı bir yapıya sahip olduğuna dikkati çekti.

- Grup üyeleri

OSS’nin liderlerinden 39 yaşındaki Markus W’nin Kuzey-Ren Vesfalya eyaletinin Düren kentinde aşırı sağcı çevre ile bağlantılı olduğu ve aşırı sağcı Nasyonal Demokratik Parti’de (NPD) ve 2012’de yasaklanan "Aachener Kamaradschaft" adlı bir dernekte aktif olduğu ifade ediliyor.

Özel güvenlik işinde çalışan Markus W'nin, NPD’nin eski liderini korumak ve bu partiden siyasi kariyer yapmak istediği ancak başarılı olmadığı kaydedildi.

Grubun diğer elebaşısı 56 yaşındaki işadamı Andreas H’nin yabancılara ve devlete karşı nefret duyduğu biliniyor. Irkçı işadamının sosyal paylaşım sitesindeki sayfasına da “şimdi OSS’deki arkadaşlarımla savunmaya geçeceğim” diye yazmıştı.

Diğer tutuklananlar ve haklarında soruşturma yapılanlar bu iki kişiyle birlikte hareket ediyor.

Almanya'da Federal Başsavcılık, geçen hafta ''Oldschool Society'' adlı aşırı sağcı terör örgütüne yönelik ülke çapında operasyon düzenlemiş ve biri kadın dört şüpheliyi gözaltına almıştı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler