YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'daki terör örgütü NSU davası
Almanya'daki terör örgütü NSU davası
09 Ekim 2014 20:59
NSU davasında ''Ceska'' marka silahı temin ettiği sanılan 2 kişinin ifadesini alan İsviçreli savcı dinlenildi.

Almanya'da, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında cinayetlerde kullanılan ''Ceska'' marka silahı temin ettiği sanılan 2 kişinin ifadesini alan İsviçreli bir savcı dinlenildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davanın 148. duruşmasında söz konusu silahın NSU üyelerinin eline nasıl geçtiğinin sorgulanmasına devam edildi.

Duruşmada NSU terör örgütünü desteklemekle suçlanan 2 kişinin ifadesini alan İsviçreli savcı, söz konusu kişilerden ayrı ayrı aldığı ifadelerde çelişkiler bulunduğu için daha sonra bu kişilerin birlikte ifadesinin alınmasına karar verdiğini söyledi.

Burada ikisinin de daha önce söylediklerini tekrarladıklarını ve ifadelerini değiştirmediğini belirten savcı, bu kişilerden birisinin silah tüccarından bir paketi alıp bunu açmadan diğer kişiye verdiğini ve bu konuda birçok sayıda ayrıntıyı anlattığını kaydetti.

Diğer kişi ise söz konusu paketi almadığını ifade ettiğini belirten savcı, bu kişinin söylediğine çok fazla inanmadığını anlattı.

Savcı, bu kişinin NSU terör örgütü üyesi Uwe Böhnhardt’in gençliğinde arkadaşlık kurduğu bir kişiyle arkadaş olduğunu belirterek, ayrıca bu kişinin Almanya’da daha önce aracında silah bulundurmaktan gözaltına alındığını hatırlattı.

Söz konusu Ceska marka silah davada önemli bir kanıt olarak görülüyor. NSU’ya yardım ve yataklıktan yargılanan Ralf Wohlleben ve Carsten S, silahı NSU üyeleri için temin etmekle suçlanıyor. Carsten S, Wohlleben’in kendisini söz konusu silahı bir kişiden almak için görevlendirdiğini itiraf etmişti. Silahın İsviçre’den Almanya nasıl getirildiği ise henüz kanıtlanmadı.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, çok sayıda soygun gerçekleştiren ve bombalı saldırılar yapan NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü ancak 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 2011 Kasım ayında bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU'nun hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe, Münih’te 2013 yılı mayıs ayından bu yana devam eden davada susma hakkını kullanıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada, başsanık Zschaepe'nin yanı sıra terör örgütünü desteklemek suçlamasıyla Carsten S, Ralf Wohlleben, Andre E. ve Holger G. yargılanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler