YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'daki ırkçı gösterilere rağbet azaldı
Almanya'daki ırkçı gösterilere rağbet azaldı
24 Kasım 2015 08:10
PEGIDA'nın dün akşam düzenlediği gösteriye geçen haftalara göre daha az kişi katıldı.

Almanya'da İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA (Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) hareketinin dün akşam Dresden kentinde düzenlediği 39. gösteriye geçen haftaya göre daha az kişinin katıldığı bildirildi.

Tiyatro Meydanı’nda toplanan PEGIDA göstericileri, bu hafta da ellerinde İslam karşıtı sloganların yazılı olduğu dövizler taşıdı. Burada yapılan konuşmalarda özellikle hükümetin sığınmacı politikası eleştirildi. Ardından gerçekleştiren yürüyüşte PEGIDA üyeleri, Postpltaz, Pirnaische Meydanı ve Petersburgerstrasse Caddesi'ni takip ederek yeniden Tiyatro Meydanı’na geldi.

Bu arada Dresden polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, bir gösterici  43 yaşındaki bir kameramanı darp etti. Hafif yaralanan kameramanın hastanede muayene edildiği belirtilen açıklamada, polisin 28 yaşındaki zanlıyı tespit ettiği ve adam yaralamaktan hakkında inceleme başlattığı kaydedildi.

Gösteriye kaç kişinin katıldığı yönünde polis bir açıklama yapmazken “Durchgezaehlt” adlı öğrenci inisiyatifi göstericilerin sayısının yaklaşık 4 bin 750 ile 5 bin 500 arasında olduğunu ifade etti. Geçen haftalarda bu sayı 8 bin ile 10 bin arasında ifade ediliyordu.

Öte yandan yaklaşık 800 kişinin PEGIDA'yı protesto etmek için karşıt gösteri düzenlediği  kaydedildi. Gösteriler çerçevesinde yaklaşık 400 polisin görev yaptığı bildirildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler