YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'daki casusluk davasında 3 Türk’e şartlı tahliye
Almanya'daki casusluk davasında 3 Türk’e şartlı tahliye
06 Kasım 2015 07:43
Almanya’da MİT adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla geçen aralık ayında yakalanan üç Türk’ün kefaletle serbest kalması için mahkeme dışında anlaşmaya varıldı

Almanya’da MİT adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla geçen aralık ayında yakalanan üç Türk’ün şartlı tahliye edilmesi için mahkeme dışında anlaşmaya varıldı. Alman yasaları kapsamında varılan anlaşmaya göre Muhammed Taha Gergerlioğlu (58) için 70 bin euro, Ahmet Duran Y. (58) için ise 5 bin euro kefalet ödenecek, Göksel G. de bir sosyal kurumda çalışma şartıyla serbest kalacak. Savcılığın üç sanık hakkında Alman Ceza Yasası’nın 99’uncu maddesine göre yabancı bir ülke adına casusluk yapmaktan 5 yıla kadar hapis cezası istemesi bekleniyordu.

Hakim uzlaşma önerdi

Söz konusu üç Türk, Almanya’da Türk hükümetine muhalif olan kişiler hakkında casusluk faaliyeti yaptıkları suçlamasıyla tutuklanmıştı. 9 Eylül’deki ilk duruşmada okunan iddianamede üç Türk’ün 4 bin civarında telefon görüşmesinin dinlenmesiyle  yakalandığı aktarılmıştı. Gergerlioğlu’nun akıllı telefonunda, İstanbul’da sürgünde bulunan Çeçenlere saldırı düzenleneceğine dair ‘çok gizli’ belge bulunmuş, bu belge savcılar tarafından Gergerlioğlu’nun MİT için çalıştığına dair kanıt olarak kullanılmıştı. Bulunan 34 belge ve 112 fotoğrafta da Türkler, Kazaklar, İngilizler, Suriyeliler ve Libyalıların pasaportları yer alıyordu.

AA’ya konuşan Gergerlioğlu’nun avukatı Yaşar Akbaş, “Mahkemeden, bu davayı nasıl kapatabileceğimize ilişkin bir öneri geldi. Tapelere dayanarak suçlar isnat edildiği için bütün tapelerin dinlemesi söz konusuydu. Ancak tapelerin dinlenmesinin gelecek sene yaza kadar süreceği ortaya çıktı. Biz tutuksuz yargılanmak için de müracaatta bulunmuştuk mahkeme de muhtemelen bu müracaatımıza olumlu karar verecekti. Ancak müvekkilim tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılsa bile tapelerin dinlenmesi için gelecek sene yaza kadar yurt dışına çıkış yasağı olacaktı. Bunlara dayanarak hakim uzlaşı önerdi” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler