YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da yeni kabine göreve başladı
Almanya'da yeni kabine göreve başladı
17 Aralık 2013 18:48
Almanya'da Başbakan Angela Merkel ve bakanlar kurulu üyeleri, Federal Parlamento'da yapılan oylamanın ardından yemin ederek resmen göreve başladı.

Yeni hükümetin üstesinden gelmek zorunda kalacağı en büyük zorluklardan biri enerji dönüşümü olacak gibi görünüyor. Fukuşima'da yaşanan nükleer felaketin ardından Merkel hükümeti Almanya'nın 2020 yılına kadar nükleer enerjiden tamamen vazgeçmesi kararını almıştı. Nükleer enerjinin yerini rüzgar, güneş ve su gibi yenilenebilir enerjilerin almasına dayanan proje ise halihazırda tıkanmaya yüz tutmuş durumda.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise Başbakan Yardımcılığı görevinin yanı sıra hükümetin ekonomi ve enerji politikalarından da sorumlu olacak. Siyasi danışman Michael Spreng'e göre bu Gabriel için hem bir şans hem de risk anlamına geliyor. Mitolojiye gönderme yapan Spreng bunun Herkül'ün yapması gereken 12 görevden biri kadar zorlu olduğunu ifade ediyor.

SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles ise Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak sosyal demokratların en önemli projelerinden birini hayata geçirme şansını yakaladı. 8,5 euroluk saatlik asgari ücret önerisi Sosyal Demokrat Parti'nin talebiyle koalisyon sözleşmesine eklenmişti. Ayrıca Nahles çalışanların bir bölümünün 63 yaşında maaşından kesinti yapılmaksızın emekli olmasına olanak tanınması ve 1992 yılından önce çocuk sahibi olan kadınların yaşlılıklarında daha fazla para alabilmeleri gibi bir takım sosyal iyileşmelerin altına da ismini yazdırabilecek.

"Pahalı mini reformlar"

Ancak siyasi danışman Spreng'e göre bunlar risk ve yan etkileri olabilecek pahalı mini reformlar. Bunun finansmanının sadece konjonktürün halihazırdaki gibi devamı halinde mümkün olduğu uyarısını yapan Spreng, aksi takdirde bunun pirim ve vergilerin yükselmesi ya da borçlanmanın artması anlamına geleceğini kaydediyor.

Maliye Bakanı, Hristiyan Demokrat Parti'li Wolfgang Schäuble ise, Almanya‘nın maliye politikalarını yürütmeye devam edecek. Bu büyük ihtimalle, 71 yaşındaki siyasetçinin son görev dönemi olacak.

Öte yandan, Michael Spreng’e göre, Merkel'in yurt içinde giderek daha fazla harcama yapmak istemesi Başbakanı zor duruma sokabilecek bir durum. Spreng, "Bu hükümetin verdiği kötü bir sinyal. Ve Avrupa'nın diğer başkentlerinde Almanların başkalarına tasarruf yapmayı tembihlerken, kendi musluklarını yeniden biraz açtıkları şeklinde algılanacak" şeklinde konuşuyor.

Eski Çalışma Bakanı Ursula Von der Leyen yeni hükükümette sürpriz bir şekilde Savunma Bakanı olarak görevlendirildi. Almanya'da bu göreve getirilen ilk kadın bakan olan Von der Leyen önümüzdeki yıl Alman birliklerinin Afganistan'dan tamamen çekilmesi konusuyla ilgilenmek zorunda kalacak. Von der Leyen'in kendisini bekleyen zorlu görev döneminden alnının akıyla çıkması halinde Merkel'in halefi olabileceği ifade ediliyor.

"İşi daha zor olacak"

Merkel'in etkisi tartışmasız bir lider olduğunu belirten Bonnlu siyaset bilimci Volker Kronenberg, ancak Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Savunma Bakanı Ursula von der Leyen gibi güçlü isimler nedeniyle işinin Hür Demokrat Parti'yle gerçekleştirilen koalisyon hükümetinden daha zorlu olacağı görüşünde. Ancak Kronenberg geçmiş yıllardaki deneyimlerin Merkel'in kriz yönetimindeki başarısını ortaya koyduğunu ve Merkel'in bu güç savaşına da hazırlıklı olduğunu ifade ediyor.

Siyasi danışman Michael Spreng ise, Merkel'in atom enerjisinden vazgeçilmesi ve hala devam eden euro kriziyle mücadele dışında henüz çok önemli bir icraatının olmadığını savunuyor. Spreng, Merkel'in 2017'de başbakanlık için adaylığını koymayacaksa, adını tarih kitaplarına yazdırmak için acele etmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu görüşe katılmayan siyaset bilimci Volker Kronenberg ise, "Bu durum başbakanlık görevinin sonunda tescillenecek. Ve ne tür mücadelelerle karşılaşılacağı ancak önümüzdeki dört yılın sonunda görülecek. Bilanço da ancak o zaman çıkarılacak" diyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler