YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da yaklaşık 6 bin sığınmacı çocuk kayıp
Almanya'da yaklaşık 6 bin sığınmacı çocuk kayıp
11 Nisan 2016 22:16
Ülkelerinden kaçarak Almanya'ya gelen sığınmacı çocuklarından yaklaşık 6 bininin hala kayıp olduğu açıklandı. Çocukların fuhuş ve organ mafyasının eline düşmesinden endişe ediliyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı verileri, 2015 yılında Almanya'ya gelen sığınmacı çocuklardan 8 bin 6'sı ailesi ya da yakınları tarafından kayıp olarak bildirildiğini açıkladı.

Afganistan, Suriye, Eritre, Fas ve Cezayir kökenli oldukları kaydedilen çocuklardan 2 bin 171'ine ulaşılırken, tam 5 bin 835 çocuktan haber alınamıyor.

FUHUŞ VE ORGAN MAFYASI TEHLİKESİ

Resmi verilere göre, 18 yaşı altındaki kayıp 5 bin 835 çocuktan 555'i ise 15 yaşın altında. Çocukların nasıl kaybolduğu ve nerede olabilecekleri konusunda açıklamaya yapılmazken, muhalefet hükümeti sorumlu tutuyor.

Yeşiller Partisinin Sığınmacılar Sözcüsü Luise Amtsberg, 5 bin 835 çocuğun kayıp olmasının hükümeti alarma geçirmemesini eleştirerek, bu çocukların suç çetelerinin eline düşebileceği hatta fuhuşa zorlanabilecekleri uyarısında bulundu.

Mart ayı sonunda bir mektupla yazan Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de, kayıp sığınmacı çocukların fuhuş ya da organ mafyası başta olmak üzere, suç örgütlerinin eline düşmüş olabilecekleri uyarısında bulunmuşlardı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler