YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da şirketlerin istihdam eğilimi arttı
Almanya'da şirketlerin istihdam eğilimi arttı
29 Eylül 2016 13:18
Almanya'da Ifo İstihdam Barometresi eylül ayında 110,1 puana yükseldi.

Alman düşünce ve ekonomi kuruluşu Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), eylül ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı. Anket sonuçlarına ilişkin açıklamada, Almanya'da ağustosta 108,6 puan olan İstihdam Barometresi’nin eylül ayında 110,1 puana yükseldiği bildirildi.


Açıklamada, "Alman firmaları daha fazla istihdam oluşturmayı planlıyor. Neredeyse tüm branşlardaki şirketler ek personel işe almayı planlıyor." denildi.

İmalat sektöründeki istihdam artışının özellikle tüketim malları üreticilerden desteklendiğine işaret edilen açıklamada, "İnşaat sektöründeki yükseliş de personel alımını hızlandırıyor. Hizmet sağlayıcılar, geçen aya kıyasla daha fazla eleman alma isteğinde olduklarını bildirdi. Yüksek tüketici harcamaları da dağıtım sektöründeki personel artışını cesaretlendiriyor." ifadeleri kullanıldı. 

Ifo İstihdam Barometresi anketi, imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret ile hizmet sektörlerindeki işletmelerin aylık yeni istihdam beklentisini değerlendiriyor. Firmalardan gelecek 3 aya ilişkin istihdam planları hakkında rapor isteniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler