YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da seçim yarışı hızlanıyor
Almanya'da seçim yarışı hızlanıyor
29 Ağustos 2013 16:30
Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı Peer Steinbrück, 100 gün içinde öncelik vereceği konuları açıkladı.

Steinbrück, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, seçimlere az bir süre kaldığına dikkati çekerek, ''24 gün sonra Almanya'daki durgunluk bitecek'' dedi.

Partisinin iktidara geldiğinde hemen siyasi değişime başlayacağını belirten Steinbrück, durgunluğun tehlikeli olduğunu, ülkenin güçlü kalması için bazı şeylerin değişmesi gerektiğini kaydetti. Şimdiki iktidarın birçok şeyin üstünü örttüğünü, kararları ertelediğini savunan Steinbrück, kendi başbakanlığında kurulacak hükümette hızlı bir siyasi değişimi sağlayacaklarını ileri sürdü.

İktidar döneminin ilk 100 günde öncelik vereceği konuları sıralayan Steinbrück, asgari ücretin Almanya genelinde 8,50 avro olacağını, aynı işi yapan kadın ve erkeğin eşit ücret almasının sağlanacağını ve dayanışma emekliliği ile 45 yıl sigortalı olarak emekli sandığına para ödeyen herkese 63 yaşında kesinti olmadan emeklilik ücreti bağlanması için yasa çıkaracaklarını belirtti.

Programda, bakım parasını yürürlükten kaldırarak kreşlere daha fazla yatırım yapılması, kiraların yükselmesinin durdurulması, avro krizine sebep olan mali piyasalara düzenleme getirilmesi öngörülüyor.

Adil vergi sistemi ve vergi kaçakçılığıyla mücadele için çalışacağını ifade eden Steinbrück, hiç bir sınırlama getirilmeden çifte vatandaşlığa izin vermek istediklerini ifade etti.

Almanya'da doğun göçmen kökenli gençlerin 18-23 yaşlarında iki vatandaşlıktan birini seçmek zorunda bırakıldığı "opsiyon modeli" uygulamasının kaldırılacağını belirten Steinbrück, Almanya'da hiç kimsenin ebeveynlerin geldiği ülke ile kendi ülkesi arasında seçim yapmasına zorlanmaması gerektiğini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler