YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da pilotlar greve gidiyor
Almanya'da pilotlar greve gidiyor
11 Şubat 2015 03:33
Almanya’da Lufthansa hava yolu şirketinin bünyesindeki Germanwings hava yolunda çalışan pilotlarının 2 gün süreyle grev yapacağı bildirildi.

Alman Pilot Sendikası Cockpit (VC) tarafından yapılan açıklamada, Germanwings’te çalışan üyelerine 12 Şubat Perşembe günü gece yarısından 13 Şubat  Cuma günü saat 23.59’a kadar iş bırakma eylemi yapma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Germanwings pilotlarının Almanya’nın tüm havalimanlarında grev yapacağı ifade edildi.

VC’nin Lufthansa yönetiminden geçen yılın sonunda toplu sözleşme konusundaki ihtilafta kalıcı bir anlaşma yapılmasını istediği ve öneriler sunduğu belirtilen açıklamada, ancak Lufthansa’nın bu önerileri reddettiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında, Lufthansa’nın genç pilotların emekliliğe geçiş sürelerinde var olan şartların kötüleşmesine ve kaldırılmasında ısrar ettiği, şirketin getirdiği bu tekliflerin VC için kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Sendikanın sözcüsü Jörg Handwerg de VC’nin çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığına işaret ederek, Lufthansa’nın anlaşma konusunda irade eksikliğini gösterdiğini ve iş mücadelesinin sorumlusu olduğunu kaydetti.

Sendika ile Lufthansa yönetimi arasındaki görüşmelerde Lufthansa, Lufthansa-Cargo ve Germanwings şirketlerinde çalışan 5 bin 400 pilotun emekliliğe geçiş süreçlerinde anlaşma sağlanamıyor. Lufthansa şirketi, pilotlarda en erken emekliğe geçişi 55’ten 60 yaşa ve görevden ayrılmadaki ortalama yaşı da 58’den 61'e çıkarmak istiyor. 

Lufthansa ile Cockpit arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle, geçen yıl da pilotlar değişik aralıklarla greve gitmiş, ardından binlerce uçuş iptal edilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler