YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da PEGIDA'ya karşı imza kampanyası
Almanya'da PEGIDA'ya karşı imza kampanyası
29 Aralık 2014 12:58
PEGIDA hareketine karşı internet üzerinden başlatılan imza kampanyasına destek 200 bini aştı

Almanya'da ''Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) adlı harekete karşı internet üzerinden başlatılan "Biz halkız! Kökene, ten rengine ve dine bağlı olmaksızın" kampanyasına destek 200 bini geçti.

Karl Lempert adlı Alman kullanıcı tarafından 23 Aralık'ta "Renkli bir Almanya için - PEGIDA'ya karşı 1 milyon imza" başlığıyla change.org adlı internet platformunda başlatılan kampanyaya katılanların sayısı hızla artıyor.

İlk 48 saat içinde 30 bin kişinin destek verdiği kampanya, sosyal medyada çok sayıda paylaşımın ardından pazartesi günü 208 bin imzaya ulaştı.

Lampert'in başlattığı "daha renkli bir Almanya için Pegida'ya hayır kampanyası" büyük ilgi görürken, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı PEGIDA'ya karşı sosyal medyada "#nopegida" etiketiyle başlatılan kampanyaya destek verenlerin sayısı da artıyor. En son #schneegida adı altında açılan etiketle de PEGIDA'ya karşı olan insanlar görüşlerini yazmaya devam ediyor.

Aktör Clemens Schick #schneegida etiketinde, PEGIDA hareketinin Almanya'nın imajına verdiği zarara dikkati çekerek, ''İnsanlar sokağa çıktıklarında burası hala Almanya mı acaba  bunu bilemiyorlar'' ifadesini kullandı.

Nils Markwardt adlı kullanıcı da ''Bazı kentlerde emekliler artık sokağa çıkmaya bile cesaret edemiyorlar'' diyerek PEGIDA hareketinin yol açtığı kaygı verici durumu eleştirdi.

PEGIDA hareketinin eleştirildiği kampanyada, "Biz bir halkız" mesajının, din, milliyet, renk farkı gözetmeksizin herkesi kapsadığı ve kapsamaya devam etmesi gerektiğini vurgulanıyor.

Almanya'da PEGIDA hareketine destek verenlerin her geçen gün artış göstermesinin ardından kurulan platformda Lampert, hedeflerinin 1 milyon imza toplamak olduğunu belirtti. Change.org sitesindeki açıklamasında Lampert, amacının imza kampanyasında ocak ayı içinde bir milyon kişiye ulaşıp konuyu Federal Meclis (Bundestag) Dilekçe Komisyonu'na taşımak olduğunu ifade etti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler