YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da öldürülen Türkler'den sonra...
Almanya'da öldürülen Türkler'den sonra...
27 Ağustos 2014 16:14
Almanya'da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren terör örgütü NSU'ya ilişkin NSU Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor doğrultusunda Federal Başsavcılığın yetkilerinin artırılması için yasa tasarısı hazırlandı.

Almanya'da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı'na (NSU) ilişkin Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor doğrultusunda Federal Başsavcılığın yetkilerinin artırılması için yasa tasarısı hazırlandı.

Almanya Adalet Bakanlığının Federal Başsavcılığının yetkilerinin artırılması konusunda hazırladığı yasa tasarısı bugün Başbakan Angela Merkel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Federal Meclis'e gönderilecek tasarıya göre, Federal Başsavcılık farklı eyaletlerde olsa dahi istediği soruşturmayı daha kolay şekilde, erkenden devralabilecek. Ayrıca, Federal Başsavcılık yabancı düşmanlığı içeren suçlarda verilecek cezalar da daha etkin rol oynayacak.

Eyalet savcılıkları, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık içeren suçlarda Federal Başsavcılığı en kısa sürede bilgilendirecek. Eyalet savcılıklarının, hangi eyaletin davayla ilgileneceği sorusuna cevap bulamadığı durumunda Federal Başsavcılık buna karar verecek.

Öte yandan, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı suçların daha fazla dikkate alınacak ve Federal Başsavcılık bunlarla yakından ilgilenecek.

Adalet Bakanı Heiko Maas, NSU terör örgütünün neden olduğu tarifsiz acıları kimsenin telafi edemeyeceğini vurgulayarak, "Şimdi bizim görevimiz, böyle bir şeyin tekrarlanmamasını sağlamak. Suç işleyenler karmaşık yetki alanlarının olmasından istifade etmemeli" dedi.

Aşırı sağcılıkla mücadelenin hukuki yollarla olabileceğini belirten Maas, bu mücadelede tüm toplumun yardımına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Almanya Avukatlar Derneğinde yapılan açıklamada ise,  değişiklik "gereksiz bir sembolik yasa" olarak değerlendirildi. Irkçı arka planı olan suçların daha önce de ceza verme hususunda dikkate alındığı hatırlatılan açıklamada, en büyük sorunun soruşturmaları yürüten polis yetkililerin ilgisizliği ve duyarsızlığı olduğunu bildirdi.

Öte yandan, terör örgütü NSU üyelerince işlenen cinayetlerin ırkçı arka planı, polis ve istihbarat servisleri tarafından uzun yıllar fark edilememiş, Federal Başsavcılığın soruşturmalara dahil olmaması büyük sorunlara yol açmıştı.

Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonunca hazırlanan raporda, Federal Başsavcılığın ırkçılık ve yabancı düşmanlığı suçlarında etkin rol oynaması tavsiyesinde bulunulmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler