YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da mültecilere Nazi toplama kampı şoku
Almanya'da mültecilere Nazi toplama kampı şoku
19 Ocak 2015 04:24
Almanya’nın Schwerte kenti Belediye başkanı Heinrich Böckelühr mültecileri eski Nazi toplama kampı Buchenwald’taki bir binada barındırma planından geri adım atmıyor.

Belediye başkanı Böckelühr 21 mültecinin kalması için yapılan planı savunarak, binanın geçmişte kreş olarakta kullanıldığına dikkati çekti. Böckelühr “Schwerte’de bizim kültürel hafızamızın tazelendirilmesi konusunda desteğe gereksinimiz yok, karar yasalara uygundur” dedi.

Belediye başkanının planına karşı çıkanların başında Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakan’ı Hannelore Kraft geliyor. Kraft, Musevi sivil toplum örgütleri temsilcileriyle belediye başkanının tüyler ürpertici planı ile ilgili görüşmeler yaptı ve başkanın planından vazgeçmesini istedi. Plana, tarihçiler, uyum örgütleri ve mülteci konseyi de karşı çıkıyorlar. MDR Thüringen’in haberine göre, Buchenwald Toplam Kampı Müzesi müdürü Rikola-Gunnar Lüttgenau da planı çok kötü çözüm olarak nitelendirirken “İltica talebinde bulunanları tarihi açıdan oldukça kötü ismi olan bir alanda barındırmak, sevecen misafirperverlik kültürü ile çelişmektedir” dedi.

Toplama Kampı Buchenwald Almanya sınırları içerisindeki en büyük toplama kamplarından birisiydi. Haziran 1937 ile Nisan 1945 yılları arasında çalışma kampı olarak işletilmiştir. Bu zaman içerisinde, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 250.000 insan, tutuklanarak Buchenwald Toplama Kampı'na gönderilmiştir. 11.000’i Yahudi olmak üzere 56.000 kişinin öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler