YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da mülteci çocuklara bayram hediyesi
Almanya'da mülteci çocuklara bayram hediyesi
16 Temmuz 2015 04:12
Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde bulunan Porz Mevlana Cami Derneği yöneticileri, Suriyeli mülteci ailelerin çocuklarına bayram hediyesi olarak oyuncak dağıttı.

Suriye'den gelen ve eski bir iş merkezinde yaşayan yaklaşık 140 çocuğa Ramazan Bayramı öncesi çeşitli oyuncaklar dağıtıldı.

Köln Porz Mevlana Cami Kadın Kolları Başkanı Hanife Özkan, savaştan kaçıp gelen bu mülteciler için bir şeyler yapma ihtiyacı hissettiklerini belirterek, yaptıkları araştırmada sadece oyuncak yardımı yapabileceklerini öğrendiklerini ifade etti.

Özkan, resmi birimlerle temasın ardından hediyeleri aldıklarına işaret ederek, “Yetkililer giysi ya da başka şeyleri kabul etmediler, sadece oyuncak olarak hediye verebileceğimizi söylediler. Biz de dinimizin gereği olarak bayramda bu çocukları sevindirmek istediğimizi söyledik. Onlar da kabul ettiler. Bu çocuklarımızı sevindirmek için aramızda para topladık, 140 çocuğa oyuncak aldık” dedi.

Daha önce farklı şekilde bu mültecilere yardım etme girişiminde de bulunduklarını belirten Özkan, “Mültecilere ramazan ayı boyunca üç-dört bayan sırayla yemek vermek istedik fakat bu talebimiz de kabul edilmedi. 'Bu mülteciler zaten sizin camiye gidip yemek yiyor' dediler ve dışarıdan verilecek yemeği kabul etmediler. Biz de camide verdik ve kalan yemekleri de evlerine götürebiliyorlar” diye konuştu.

Hediye dağıtma etkinliğine cami derneği yetkilileri ile belediye görevlileri ve  Köln Anakent Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olan Henriette Reker de katıldı. 

Bu arada, Suriyeli mülteci çocuklar, hediyelerini almanın sevinciyle oyuncaklarıyla hemen oynamaya başladı.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler