YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya’da koalisyon tamam
Almanya’da koalisyon tamam
16 Aralık 2013 19:20
CDU, CSU ve SPD “Büyük koalisyon” anlaşmasını imzaladı.

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD), Alman Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU) ve kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) ile “büyük koalisyon” oluşturma lehine iki gün boyunca yoğun bir şekilde yaptığı oylamalar sonrası nihayet üç parti arasında anlaşma imzalandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, CSU lideri ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile yeni hükümette görev alacak çeşitli bakanların katıldığı imza töreni başkent Berlin’de düzenlendi. Almanya’da gerçekleştirilen son genel seçimlerden yaklaşık 3 ay sonra imzalanan anlaşmayla kurulan koalisyon, ülkede 2. Dünya Savaşı’ndan beri kurulan üçüncü “büyük koalisyon” oldu.

İmza töreninde konuşan Başbakan Merkel, “Büyük koalisyon, büyük görevler için kurulmuş bir koalisyondur. Birlikte, bir sonraki genel seçimlerin yapılacağı 2017 yılına kadar insanların daha iyi bir hale geldiklerinden emin olmak istiyoruz” dedi. Kurulan koalisyonun 3 ana görevi olduğunu belirten Merkel, bu görevlerin; mali durumu sağlamlaştırmak, refahı güvence altına almak ve sosyal güvenliği sağlamak olduğunu söyledi.

CSU lideri ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer da, “Eğer üzerinde anlaştığımız politikayı uygularsak, gelecek yılların Almanya için iyi olması yönünde şansımız oldukça yüksek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından bakanlar “büyük koalisyon” anlaşmasını imzayı atarak koalisyonu resmen kurdu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler