YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da işsizlik oranı azaldı
Almanya'da işsizlik oranı azaldı
31 Ekim 2013 11:43
Almanya'da Ekim ayında işsizlik rakamlarının Eylül ayına göre 60 bin kişi azaldığı açıklandı. Ülkede istihdam hacmi 24 yıldır ilk kez 42 milyon kişi sınırını aştı.

Federal İş Ajansı'nın (BA) açıkladığı rakamlara göre, Ekim ayında Almanya’daki işsiz sayısı 2 milyon 790 bin kişi olarak kaydedildi. Bu rakamın son 11 ayın en düşük sayı olduğu bildirildi.

Federal İş Ajansı, açıklanan son istatistiklerin geçen yılın aynı dönemine göre ise 40 bin kişi fazla olduğunu açıkladı. Uzmanlar işsizlik sayısındaki bu azalmanın Alman ekonomisindeki canlılığa bağladılar.

Öte yandan Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, eylül ayında Almanya genelinde çalışan kişi sayısı 42 milyon 100 bini buldu.

Ekonomik bakımdan faal nüfus geçen yılın eylül ayına kıyasla 250 bin artmış oldu. Artış oranı yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Federal İstatistik Dairesi, 2013 mart ayından bu yana artış oranının istikrarlı bir şekilde yüzde 0,6 seviyesinde seyretmekte olduğuna dikkat çekti.

Deutsche Welle, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği'nin (DIHK) Baş İktisatçısı Alexander Schumann’ın, olumlu göstergeleri göz önünde tutarak önümüzdeki yıl istihdam hacmine 250 bin kişinin daha eklenmesini beklediklerini söylediğini aktardı.

DIHK’nın tahminlerine göre, Alman ekonomisi 2014’te yüzde 1,7 oranında büyüyecek. 2013 yılı büyüme oranının ise yüzde 0,5 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler