YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da İslamafobi tavan yaptı
İslam karşıtı söylem ve eylemleriyle sık sık gündeme gelen Almanya'da tarihin en büyük İslam karşıtı gösterisi düzenlendi.
Almanya'da İslamafobi tavan yaptı
16 Aralık 2014 / 17:13 Güncelleme: 16 Aralık 2014 / 17:28

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden'de dün öğleden sonra yapılan İslam karşıtı gösteriye yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bildirildi. Irkçı ve İslam düşmanı gösteriye karşı düzenlenen protestoya ise yaklaşık 9 bin kişi katıldı.

1-494.jpg

Irkçı eylemleriyle gündeme gelen PEGİDA, İslam karşıtı gösteri düzenledi.

Gösteri, Almanya tarihinde düzenlenen en büyük protesto olarak tarihe geçerken, aynı kentte İslam karşıtı gösteriyi protesto eden karşıt bir gösteri de düzenlendi.

2-218.jpg

Dresden kent merkezi yakınında başlayan ve Dresden Stadı'nın önüne kadar yürüyen göstericiler, ''Biz halkız'' sloganları attı, üzerinde göçmen ve sığınmacılar karşıtı yazılar bulunan dövizler taşıdı. Aynı kentte düzenlenen karşıt gösteriye de binlerce kişi katıldı. Sadece Müslümanların değil Almanların da katıldığı gösteride, 'Biz halkız', 'Nazisiz bir Dresden' şeklindeki pankartlar dikkat çekti. 

3-122.jpg

Merkel tepki gösterdi

Almanya, ırkçı ve faşist söylemlerinde en kötü günlerini yaşıyor. Başbakan Angela Merkel ise, sağduyu çağrısı yaparak Almanya'nın bir bütün olduğunu savundu. Merkel, Almanya'da bir süredir artan İslam karşıtlığı ile öne çıkan Pegida adlı oluşumun düzenlendiği gösterilerle ilgili olarak, ülkede gösteri düzenleme özgürlüğünün bulunduğuna dikkati çekerek, ''Ancak başka ülkelerden bize gelen insanlara nefret ve hakarete burada yer yok. O nedenle herkes bu işi başlatanlara karşı dikkatli olsun'' dedi.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler