YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da geçici ikamet şartları değişti
Almanya'da geçici ikamet şartları değişti
03 Aralık 2014 16:40
Almanya'da geçici ikamet iznine sahip yabancıların hızlı bir şekilde sınır dışı edilmesine olanak sağlayan ve Oturum Yasası'nda değişlik öngören yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nca kabul edildiği bildirildi.

 

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen yasa tasarısına göre, geçici ikamet iznine sahip suç işleyen yabancılar kısa sürede Almanya'dan sınır dışı edilecek ve ülkeye yeniden girişleri 10 yıla kadar yasaklanabilecek.

Ancak bu, geçici oturumu olan yabancıların, işledikleri herhangi bir suçtan dolayı iki yıldan fazla hapis cezası alması durumunda uygulanacak.

İltica talebinde bulunan ancak mahkemenin sınır dışı edilme kararı verdiği kişiler, kaçmalarının engellenmesi amacıyla gözaltına alınabilecek.

Almanya'da oturum izni için yapılan başvuruda yanlış veya yetersiz bilgibeyan eden kişiler de sınır dışı edilebilecek.

Ülkeye uyum sağlayabilen geçici ikamet iznine sahip yabancılar da süreli ya da süresiz oturum iznine daha kolay sahip olabilecek.

Ülkede geçici ikamet eden bekar yabancılar,süreli ya da süresiz oturum izni alabilmesi için 8 yıl, çocuk sahibi olanların ise 6 yıl Almanya'da aralıksız ikametetmesi gerekiyor.

Yabancıların, oturum izni alabilmesi için çalışarak geçimlerini sağlamaları ve belli bir seviyede Almanca bilmeleri gerekiyor. Yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Federal Meclis'te (Bundestag) görüşülecek.

Daha önce,geçici ikamet iznine sahip yabancılar, sadece terör içerikli eylemlerden dolayı sınır dışı edilebiliyordu.

Almanya'da geçici ikamet iznine sahip 100 bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler