YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da  ek işte çalışanların sayısı 10 yılda 2 kat arttı
Almanya'da ek işte çalışanların sayısı 10 yılda 2 kat arttı
27 Ekim 2014 10:55
Almanya’da mesleğinin yanı sıra ek iş yapanların veya çalışanların sayısının 10 yılda 2 kat artış gösterdiği açıklandı. Geçen yıl 2 milyon 400 bin çalışanın ek iş yaptığı belirtildi.

Ek iş yapanlara dair belirtilen rakamlar, parlamentodaki Yeşiller Partisi’nin hükümete verdiği soru önergesine yanıt verilmesi ile ortaya çıktı. Hükümetin açıkladığı verilere göre 2013 yılı sonu itibariyle ek iş yapanların sayısı yaklaşık 2 milyon 400 bin oldu. Bu sayının 10 yıl önce yaklaşık 1 milyon 200 bin olarak kayıtlara geçtiği belirtildi. Deutsche Welle, hükümetin verdiği bilgiye dayanarak toplam 7 milyon 650 bin “küçük işin” yüzde 61'inin kadınlar tarafından yapıldığını aktardı.

Almanya'da ayda 450 euro’dan düşük ücretli işlerin ‘küçük iş’ olarak nitelendirildiği, bu sınıra kadar ücret alınan işlerde çalışanların sosyal sigortaya vergi ya da katkı ödemesinin gerekmediği vurgulandı. Bu işlerde çalışanların sosyal sigortasının da bulunmadığına dikkat çekildi. Almanya’da hükümet, koalisyon sözleşmesinde küçük işlerde çalışanları, hakları konusunda bilgilendirme ve düzenli, sosyal sigortalı işlere geçişlerini kolaylaştırma sözü verdiği hatırlatıldı.

 

DHA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler