YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da devlet sırrını ifşa eden gazetecilere soruşturma!
Almanya'da Stuttgart Savcılığı, devlet sırlarını ifşa etmek suçundan 5 gazeteci hakkında soruşturma başlattı.
Almanya'da devlet sırrını ifşa eden gazetecilere soruşturma!
27 Nisan 2016 / 15:44 Güncelleme: 27 Nisan 2016 / 15:52

Almanya'da 5 gazeteci hakkında, bir Alman silah şirketinin Meksika'ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili gizli devlet bilgilerini ifşa etmek suçundan soruşturma başlatıldı.

Stuttgart Savcılığı Sözcüsü Jan Holzner, gazetecilerin, devlet sırlarını ifşa etmek ve Basın Yasası'nı ihlal etmekle suçlandığını açıkladı.

"Tageszeitung" gazetesindeki haberde, suçlanan gazetecilerin, ARD televizyonunda yayınlanan "Ölümcül İhracatlar - G36 Meksika'ya nasıl ulaştı?" adlı belgeseli hazırladığı ve "Ölüm Ağı" adlı kitabı yazdığı belirtildi. Belgesel, en iyi gazetecilik çabalarının ödüllendirildiği Grimme Ödülü'ne layık görülmüştü.

Gazetecilerin, Federal Ekonomi Bakanlığı ve Federal İhracat Dairesinin "Heckler & Koch" adlı Alman silah şirketinin Meksika'ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili olarak hazırladığı gizli soruşturma raporlarını ifşa ettiği kaydedilen haberde, belgeseli hazırlayan Daniel Harrich'in kendisini "Bilgileri yayınlamak bizim görevimiz" diyerek savunduğu ifade edildi.

Gazeteye açıklama yapan barış eylemcisi Jürgen Graesslin, soruşturmayı başlatan Stuttgart Savcısı Peter Vobiller'i eleştirerek "Vobiller, bakanlık ve Federal İhracat Dairesi hakkında soruşturma başlatmak yerine, yasa dışı silah ihracatını ortaya çıkartarak hukuk devletini savunanların peşine düşüyor" diye konuştu.

Daha sonra Münih Savcılığına devredilen soruşturma kapsamında, Meksikalı sınır polislerine satılan G36 marka tüfeğin satışının araştırıldığı bildirildi.,

ALMAN BÜYÜKELÇİ DÜNDAR'A DESTEĞE GELMİŞTİ

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün Çağlayan Adliyesi’ndeki görülen davasında Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın da izlediği ortaya çıkmıştı.

Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Alman anayasasını işaret ederek ‘Ülkemizde ifade özgürlüğü var’ ifadelerini kullanmıştı.

 

AA

Türk büyük elçi
 // Afyon Dinar
Bizim büyük elçi gitmesi lazım...
27 Nisan 2016 19:17
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler