YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da camiye Nazi saldırısı
Almanya'da camiye Nazi saldırısı
22 Aralık 2014 19:30
Almanya'da inşaat halindeki bir camiye aşırı sağcı ve Nazi yanlıları saldırı düzenledi.

Dormagen'de inşaat halindeki DİTİB'e bağlı Süleymaniye Camisi'ne aşırı sağcılar tarafından İslam karşıtı yazılar yazıldı ve Nazilerin sembolü gamalı haç çizildi.

1-507.jpg

Almanya'nın Dormagen kentinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Süleymaniye Camisi'ne aşırı sağcılar tarafından ırkçı saldırı gerçekleştirildi.

Nazi sembolleri ve sloganlar atıldı

Saldırganlar caminin duvarlarına ''yaşasın Hitler, yaşasın NSU'', ''Almanya'da İslam batsın'' ve Nazilerin sembolü çok sayıda gamalı haç çizdiğini belirterek, bu saldırının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Faillerin yakalanmasına yardım edene ödül

Sabaha karşı 04.00 sıralarında meydana gelen saldırı sonrası polisin soruşturma başlatarak, güvenlik kamerası kayıtlarını incelediği ve faiillerin bulunmasına yardımcı olacak kişilere bin 500 avro ödül verileceği açıklandı.

2-226.jpg

Camiye saldırıya tepki eylemi

Olaya tepki amacıyla caminin bulunduğu alanda dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Süleymaniye Camisi Derneği Başkanı Dursun Pekdemir, aşırı sağcı kişi ya da kişilerin 2012'de temeli atılan inşaat halindeki caminin duvarlarına aşırı sağ eğilimli yazılar yazdığını söyledi.

DİTİB Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, son günlerde Almanya'nın çeşitli şehirlerinde saldırıya uğrayan camilerin gün geçtikçe artmasının kaygı ve üzüntü verdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Dormagen DİTİB Süleymaniye Camisi'ne yönelik saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmaması ise tek tesellimizdir. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği olarak, tekrar ifade ediyoruz ki mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılık, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıdan sonra mabetlere yönelik saldırıların önlenmesi için Alman yetkililerin daha hassas davranacağını ümit ediyor, söz konusu saldırı olayının faili veya faillerinin kısa zaman içinde yakalanmasının, böylesine menfur saldırıların bir daha yaşanmaması için örnek teşkil edeceğini ümit ediyoruz.''

3-128.jpg


Cami, konferans salonu ve faaliyet alanı

Köln ve Düsseldorf şehirleri arasında bulunan, 4 bin 500'e yakın Türk'ün yaşadığı Dormagen kentindeki 11 bin 500 metrekarelik alanda kurulacak Süleymaniye Camisi'nin 450 metrekaresinin ibadethane, 550 metrekaresinin konferans salonu ve 200 metrekaresinin sosyal faaliyetler için kullanılması planlanıyor. Proje maliyetinin 3,5 milyon avroyu bulması bekleniyor.

4-069.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler