YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya tarihinde bir ilk
Almanya tarihinde ilk kez, görevdeki bir cumhurbaşkanı hakkında soruşturma başlatılmak isteniyor.
Almanya tarihinde bir ilk
16 Şubat 2012 / 23:13 Güncelleme: 16 Şubat 2012 / 23:15

Hannover Savcılığından yapılan açıklamada, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde görevini kötüye kullandığı iddia edilen Cumhurbaşkanı Christian Wulff hakkında soruşturma başlatılabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle Federal Meclis'e başvuruda bulunulduğunu bildirdi.

Savcılığın bu kararı diğer makamlardan bağımsız olarak aldığı belirtilen açıklamada, Wulff'un, başbakanlık yaptığı dönemde görevini kötüye kullanarak bazı şirketlere iltimas geçtiği şeklindeki iddiaların araştırılabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılmasının istendiği ifade edildi.

Somut bir olayda, Wulff'un, film şirketi sahibi David Groenewold ile Sylt Adası'nda tatil yaptıktan sonra Groenewold'un şirketi için güvence vermesinin araştırılması isteniyor.

Almanya'da cumhurbaşkanları, milletvekilleri gibi ancak dokunulmazlıklarının meclis tarafından kaldırılması durumunda soruşturmaya tabi tutulabiliyor. Bunun için de mecliste üçte ikilik çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Almanya tarihinde bu konuda bir ilk yaşandığı için meclisin bundan sonra atacağı adım merakla bekleniyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler