YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya Savunma Bakanı İncirlik'i ziyaret edecek
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen İncirlik'teki Alman askerlerini ziyarete gitmek isteyen Alman parlamenter heyetine izin verilmemesinin ardından bizzat kendisinin İncirlik'e gideceğini açıkladı.
Almanya Savunma Bakanı İncirlik'i ziyaret edecek
26 Haziran 2016 / 11:10 Güncelleme: 26 Haziran 2016 / 11:26

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen geçen hafta Bakanlık Müsteşarı Ralf Brauksiepe ve bir grup parlamenterden oluşan heyetin İncirlik Üssü ziyaretine Türkiye tarafından izin verilmemesi karşısında, bizzat kendisinin bu ziyareti gerçekleştireceğini açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Leyen, Savunma Bakanlığı yönetiminin görev yapan Alman askerlerini ziyaret etmesinin doğal olduğuna işaret ederek, ''Bu yüzden gelecek günlerde İncirlik'e giderek oradaki askerlerimizin durumları konusunda kendileriyle görüşeceğim. Bu esnada Alman ordusunun parlamentonun askeri olduğunu Türkiye'ye anlatma fırsatını kullanacağım. Bu parlamenterler Türkiye'yi Suriye'den gelecek füzelere karşı korumak amacıyla Patriot hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması için mecliste kabul oyu veren kişilerdir.'' dedi.

Savunma Bakanı, İncirlik'teki Alman askerlerinin barınması için yeni yerlerin inşası planlamasının devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de, ''Öncelikle oraya gidip kalınan yerler konusunda bir resim ortaya koymalıyım. Türkler biz ocak ayında Tornado'larımızı İncirlik'e götürdüğümüzde memnun olmuşlardı. Ege'de birlikte iyi görev yapıyoruz. Orada pozitif tecrübeler ediniyoruz. Bunun daha da üstüne bir şeyler koymak istiyoruz.'' diye konuştu.

Von der Leyen, Rusya'yla ilgili bir soru üzerine de Rusya ile iyi ilişkilere ihtiyaç bulunduğunu belirterek, ancak bunun için Rusya'nın uluslararası kurallara riayet etmesi gerektiğini belirtti.

Diyalog kurmak için iki tarafa ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Leyen, ''Diğer yandan şeffaflık da önemli. Rusya ve NATO'nun AGİT çerçevesinde birliklerinin hareketleri ve güçlerini ortaya açıkça ifşa etmelerinin mantıklı bir adım olacağı kanısındayım. Açıkça bir savunma birliği olan NATO bu teklifi uzun zamandır yapıyor.'' ifadelerini kullandı.

Leyen, Rusya'nın tutumunun son iki yıldır hayal kırıklıklarını artıran bir süreç olduğunu ve bu nedenle iki tarafta da çok güven kaybı oluştuğunu kaydetti.

İncirlik'i ziyaret etmek isteyen bir grup Alman milletvekili ile Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe, izin istemiş ancak Türkiye buna onay vermemişti. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman siyasetçilerin İncirlik üssüne alınmamasıyla ilgili olarak, "Şu aşamada askeri olmayan heyetlerin özellikle de siyasetçilerin İncirlik'e ziyaretini uygun görmüyoruz." demişti.

 

AA

 // Mustafa
Almanya babasının hayrına görev yapmıyor Türkiye de herkes çıkarları çerçevesinde hareket ediyor her nato ülkesi üstlendigi görevi layikiyle yerine getirmek zorundadır vede bulundukları ülkenin o günkü hassasiyetlerine saygı göstermek durumundadırlar.Türkiyede bu anlamda kimseye hesap vermez çünkü Türkiye herzaman kurallara uyar.eşit davranır. Yani iki yüzlülük hainlik ihanet Türk lerde yoktur.Incirlikte ne işiniz var siz gidin ermeni s.kır. tartışın sahte dostlar sizi....
26 Haziran 2016 18:31
artık almanya denilince faşing akla gelmez oldu di mi..
 // hursit dilaver
ama yukardaki resmini görduğum bakanın o bakış ve duruşu çok sert.sanki' doyçland uber alles' marşı dinliyor.. yahu ALMANLARIN 5 B PROJESİ VARDI. rahmetli mucadele birliği başk. necmettin erişen anlatmıştı 70lerde..din dersine gelirdi de yazılı yapıp, sınıfa geldiğinde kim bu demişti. rahmetli..soru da turkiyede dinin durumu idi..gelelim 5B ye. BERLİN,BİZANS,BAGDAT,BOMBAY..(bakın5.B yi ben de unuttum..bukreş olabilir)AMA ALMANLAR ASLA UNUTMAZ..umursamazlığımız bu derece yani.....
26 Haziran 2016 Pazar 18:12
kararınızdan cayıp ta bizi kuçuk duşurmeyin.
 // hursit dilaver
almanların çok kızdığı malum. şimdi bakan gönderecekler ama arkasında da o sokulmayan heyet de olacak. CEM ÖZDEMİR DENİLEN ASLAN PARÇASI DA OLABİLİR ORDA. uyanık olun sınırdan sokmayın. bilirim ben bizi.. gelirse hoşgeldin deriz de, kızanlara,' ama bakan hanımla gelmiş, bakana ayıp olmasın diye aldık' deriz. bahanemiz her zaman hazırdır yani.ADAMLAR REDDEDİLMEYİ GURURLARINA YEDİREMİYORLAR..DERS ALIN EMİ, EY RİCAL-İ DEVLET..alman kibar olmaz. siz de olmayın.dik durun.onlar pes eder sonunda....
26 Haziran 2016 Pazar 17:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler