YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya Namibya'dan özür dilemeye hazırlanıyor
Almanya Namibya'dan özür dilemeye hazırlanıyor
13 Temmuz 2016 19:40
Almanya’nın 20. yüzyılın başında Alman askerlerinin "Alman Güneybatı Afrikası"nda Herero ve Nama adlı yerli halka karşı yaptığı katliama ilişkin Namibya’dan resmen özür dilemeye hazırlandığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Berlin’de  düzenlenen toplantıda, söz konusu olayları daha önce de bakanlık sözcülerince  "soykırım" olarak adlandırıldığını anımsatarak, bundan dolayı bu konuda  kendilerinde bir düşünce değişikliğinin yaşanmadığını belirtti.

Namibya ile 2014'ten beri bu korkunç sömürge tarihi konusunda nasıl  davranılacağına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Chebli, burada tarihi  olaylara ilişkin ortak dil kullanılması, Almanya’nın özür dilemesi ve Namibya’nın  bu özrü kabul etmesine yönelik ortak hükümet açıklamasının yapılmasının  hedeflendiğini kaydetti.

Chebli, bu hükümet açıklamasının iki ülkenin parlamentolarında  alınacak kararlar için de bir temel oluşturulabileceğini dile getirdi.

Namibya ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Chebli,  görüşmelerin bu yılın sonuna kadar sonuçlanmasını amaçladıklarını söyledi.

Öte yandan Alman hükümetinin, Sol Parti'nin verdiği soru önergesine  verdiği ve Frankfurter Rundschau gazetesinde yer alan cevapta  Heroro ve Namalara  yönelik katliamlarının soykırım olarak nitelendirildiği belirtildi.

Gazetenin haberinde, Alman hükümetinin böylelikle ilk kez Herero ve  Namalara yönelik katliam için resmi belgede "soykırım" ifadesini kullandığına  dikkati çekildi.

Hükümetin yanıtında soykırım ifadesinin kullanılmasının Almanya  açısından hukuki sonuçlara yol açmayacağının belirtildiğine işaret edilen  haberde, tazminata ilişkin müzakerelerin yapılıp yapılmadığı konusunun ise açık  bırakıldığı ifade edildi.

Haberde, ancak Alman-Namibya Gelecek Vakfı ve değişik projelere  ilişkin müzakerelerin sürdüğünün belirtildiği kaydedildi.

Bugünkü Namibya topraklarında yer alan Alman Güneybatı Afrikası’nda  1904-1908 yıllarında Alman General Lothar von Trotha’nın emriyle katliam  yapıldığı ve bunun Herero nüfusunun büyük çoğunluğunun ve Nama nüfusunun  yarısının yok olmasına sebep olduğu ifade ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler