YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya IŞİD için atak yaptı
Almanya IŞİD için atak yaptı
12 Ağustos 2014 23:30
Almanya Savunma Bakanı Leyen, IŞİD'e karşı önlem için Irak Ordusu'na askeri araç ve malzeme göndermeyi planladığını söyledi.

lmanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak Ordusu'na Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile daha etkili mücadele edebilmesi için somut destek vermeyi plandıklarını bildirdi.

İngiliz mevkidaşı Michael Fallon ile yaptığı görüşmeden sonra basın açıklaması yapan Leyen, Almanya olarak Irak Ordusu'nu en kısa zamanda askeri malzeme ve araçla desteklemeyi düşündüklerini, bu kapsamda planların Savunma Bakanlığı tarafından gözden geçirildiğini belirtti.

Leyen, bu kapsamda silah haricinde askeri araç ve malzemelerin gönderilebileceğini, Almanya'nın sahip olduğu imkanları değerlendirildiğini kaydetti.

Alman Ordusu'nun stoklarında bulunan zırhlı araçlar, mayın arama aletleri, kask, koruma yeleği ve tıbbi malzemelerin gönderilmesi söz konusu olabileceğini söyleyen Leyen, Alman Ordusu'nun Iraklılara en gerçekci ve hızlı şekilde nasıl yardım edilebileceği değerlendirildiğini belirtti.

Leyen, yardım konusuyla ilgili kararın bir kaç gün içinde belli olacağını, Dışişleri Bakanlığı ile Irak Ordusu'na askeri yardımla ilgili yoğun temasta bulunduklarını belirtti.

Ursula von der Leyen, Almanya'nın bu konuyla ilgili ciddi bir katkıda bulunacağını, bu kapsamda Avrupalı partnerlerle de görüşüldüğünü vurguladı.

Bir gazetecinin "Almanya, Irak'taki Kürtlere silah gönderecek mi?" sorusuna açık şekilde cevap veren Leyen, ABD'nin bölgedeki Kürtlere destek sağlayacağına işaret ederek, bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti.  

Leyen, Almanya'nın çatışma bölgelerine silah satmama ilkesine ilişkin "Bir soykırımın engellenmesi söz konusu olduğunda Almanya içinde bazı şeyleri yeniden yoğun bir şekilde tartışmamız lazım" ifadesini kullandı.

"Der Spiegel"e konuşan Savunma Bakanlığı kaynakları, malzemelerin Irak'a ulaştırılması konusunda hava köprüsü kurulması, hangi uçakların nereye iniş yapması gibi soruların değerlendirilmekte olduğunu bildirildi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'nin "Frankfurter Allgemeine Zeitung" yaptığı açıklamada, "Bölgedeki dramatik gelişmelere bakılırsa siyasi ve hukuki olarak ne yapabilirsek sonuna kadar limitleri zorlayacağız" dedi.

Steinmeier, "İhtiyacı olan herkes için insani yardım sağlamamız doğal ancak daha fazlasını yapabilirmiyiz diye bakmamız gerekiyor" ifadesini kullanarak, Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele veren ve sivillere koruma sağlayan herkesin Almanya tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert daha önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah ihracatı yapılıp yapılmayacağına ilişkin, "Kriz ve savaş bölgelerine silah ihracatında bulunmama prensibi hem bu hükümet için geçerli hem de diğer hükümetler için geçerliydi" açıklamalarında bulunmuştu.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler