YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya gecikmeli de olsa itiraf etti
Almanya gecikmeli de olsa itiraf etti
Almanya gecikmeli de olsa itiraf etti
24 Mart 2008 / 09:32 Güncelleme: 24 Mart 2008 / 00:00

Terör örgütü PKK'nın faaliyetlerine yıllarca göz yuman Almanya, bu durumun kendisine de büyük zarar verdiğini gecikmeli de olsa itiraf etti.


Alman mahkemesinde görülen bir davanın karar dosyasında PKK ile ilgili çarpıcı ifadelere yer verildi. Mahkeme, PKK'nın Alman kurumlarına da zarar vermeye başladığını vurgularken, "PKK, Almanya'da Türk kurumlarının yanı sıra Alman kurum ve kuruluşlarına da terör saldırıları düzenlemiştir." ifadesini kullandı. Türkiye'nin terörle mücadelesi açısından büyük önem taşıyan karar, Almanya'da çeşitli tarihlerde PKK adına faaliyet yürütüp eylem yaptıkları gerekçesiyle yargılanan terör örgütünün sorumlularından Vehbi Azak, Halat Kesbir, Ali Seven, Bozan Ateş, Ali Kıran, Hasan Adır ve Sait Hasso'nun davasından çıktı. Sanıkları 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, karar dosyasının bir örneğini de Türkiye'ye gönderdi. 30 sayfadan oluşan dosyada, terör örgütü PKK'nın kuruluşu ve Almanya'daki yapılanmasına yer verildi.


Terör örgütü PKK'nın 1984 yılından itibaren kısmi olarak Suriye veya Irak topraklarında üstlenmek suretiyle Türkiye'ye karşı eylemlere başladığını hatırlatan mahkeme, 'Kürtlere yaptığı baskılar ve propagandalar sonucunda örgütün, Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi ile Ortadoğu ve Avrupa'da yaşayan Kürtlerden destek görmeye başladığını' belirtti. Yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük çoğunluğu sivil halktan olmak üzere çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Alman mahkemesi, "Silahlı şiddet eylemleri PKK örgütünü arzulamış olduğu hedeflere hiçbir şekilde yakınlaştırmamıştır." tespitinde bulundu.


Kararda, terör örgütü PKK'nın Türkiye sınırları içerisindeki büyük takibattan kurtulmak ve ülke sınırları dışında yaşayan vatandaşların örgütlenmesini sağlamak için çok sayıda üyesini, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra başta Federal Almanya olmak üzere Batı ve Orta Avrupa ülkelerine gönderdiği kaydedildi. Kararda daha sonra şöyle denildi: "PKK için Avrupa ülkelerinde asıl önemli amaç, Avrupa'da bir propaganda desteği sağlamak, Kürtlerin yaşadığı topraklarda bu mücadelesini devam ettirebilmek, Türk Devleti'nin buna karşı yürüttüğü mücadeleyi bulunduğu ülkelerde akamete (başarısızlık) uğratmak ve kamuoyunun düşüncelerine etki etmek suretiyle Avrupa ülkelerinin PKK konusunda Türkiye'ye vermekte olduğu desteği sona erdirmektir. PKK, Almanya'da Türk kurumlarının yanı sıra Alman kurum ve kuruluşlarına da terör saldırıları düzenlemiştir. Bunun amacı Türkiye'de meydana gelen belirli bazı olaylara dikkati çekmektir."


'Öcalan diktatör gibi davranmıştır'


Kararda, bölücübaşı Abdullah Öcalan'la ilgili şöyle denildi: "Abdullah Öcalan, PKK örgütünü, Türkiye'de 1980 yılında gerçekleştirilen askerî darbeden itibaren Suriye'nin başkenti Şam'dan idare etmeye devam etmiştir. Bu yönetim sırasında Öcalan, kendisi tarafından tespit edilen kadroların da yardımı ile çoğu kere karşıtlarını baskı altında tutan ve gerektiğinde ortadan kaldıran bir şiddet uygulayarak otoriter bir diktatör gibi davranmıştır. Öcalan, Suriye, Rusya ve İtalya'da yaptığı yolculukların ardından sığındığı Kenya' nın Nairobi kentinde 15 Şubat 1999' da bir Türk komando birliği tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştır." ZAMAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler