YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya dış istihbarata yeni düzenleme yapıyor
Almanya dış istihbarata yeni düzenleme yapıyor
01 Kasım 2015 03:00
Alman federal hükümeti, dış istihbarattan sorumlu BND için yetkilerini yeniden düzenleyen yeni kurallar belirlemek istiyor.

Almanya'da dış istihbarat kurumu BND'nin, Amerikan istihbarat örgütü NSA ile yaptığı ortak çalışmalarla ilgili yapılan özel incelemeden sonra federal hükümetin, yeni kurallar belirleyerek BND'nin daha sıkı kontrol altında tutulmasını sağlamak istediği bildirildi.

Federal hükümet sözcüsü Christina Wirtz, federal haber alma servisinin stratejik telekomünikasyon iletişimi takip çalışmalarını düzenleyen açık bir kanuni yönetmelik belirleneceğini söyledi. Wirtz, ayrıntıları konusunda bir açıklama yapmadığı yeni kanuni düzenlemenin Federal Parlamento tarafından kararlaştırılacağından dolayı ne zaman yapılacağını da bildiremeyeceğini belirtti.

Wirtz, BND'nin NSA ile ortak çalışmaları hakkında özel inceleme yapan, eski Federal İdare Mahkemesi yargıçlarından Kurt Graulich tarafından hazırlanan rapora binaen yeni düzenlemenin yapılacağını bildirdi.

Graulich tarafından hazırlanan raporda çok sayıda Avrupa ülkesi yönetiminin NSA'nın takip hedefi olduğu, bunun BND'ye verilen 'seçici kelimeler listesi'nde de görüldüğü belirtildi. Listede AB ülkesi hükümetlerine bağlı kurumların tüm e-mail adresleri de yeralmış.

Alman anayasası tarafından takibi yasaklanan Almanya'daki bazı hedeflerin de BND yardımıyla, NSA tarafından takip edildiği belirtildi. Bunlar arasında birçok Alman şirketi de bulunuyor.

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler