YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya Çipras'a altın fırsat verdi
Almanya Çipras'a altın fırsat verdi
29 Kasım 2015 07:43
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a Almanya'dan yeni yıl öncesinde hediye gibi bir mektup geldi.

Kuzey Ren Westfalya Federasyonu Vergi Dairesi tarafından hazırlanan listede, Alman ve İsviçre bankalarında yaklaşık 4 milyar İsviçre Frangı nakdi bulunan 10 bin 588 Yunan vatandaşının ismi yer alıyor.

Çipras'ın, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Trifon Aleksiades'in elinde bulunan listeyle zengin Yunanlılara altın vuruş yapması bekleniyor. Bilindiği gibi seçimler öncesinde Çipras halka, ekonomik krizden çıkmak için vergi kaçakçılığını önleme ve yurt dışına yasa dışı yollardan para çıkaranları tespit etme sözü vermişti.

Olayı incelemek üzere Almanya'ya bir heyet gönderildiğini belirten Aleksiades, listede adı geçenlerin teker teker inceleneceğini ve gerekli işlemlere tabi tutulacaklarını söyledi. Aleksiades, mevduat sahiplerinin yurt dışında tuttukları paraları nereden bulduklarını ispat edemezlerse ne tür cezaların uygulanacağını açıklamadı. Konuyla ilgili hazırlanan yeni bir yasa tasarısının kısa zamanda Yunan Parlamentosu'nun onayına sunulacağı belirtildi.

PASOK SUMENALTI ETTİ

Ekonomi Bakanlığı'na yakın kaynaklar paralarını yurtdışına yasal yollardan çıkaran ve beyan edenlerin korkmamaları gerektiğini söyledi. Yurt dışında para bulunduran ve bunu beyan eden mevduat sahiplerinin ödeyecekleri cezanın ise çok daha düşük olacağı belirtildi.

Benzeri bir liste, dönemin Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagard tarafından önceki PASOK hükümetine teslim edilmişti. Ancak aradan üç yıl geçmiş olmasına rağmen yaklaşık 2 bin kişiden oluşan mevduat sahipleriyle lgili önemli bir karar alınmadı. Kaynaklara göre Çipras hükümetinin bu listeyi de gündemine aldığı ve incelemeyi artırdığı belirtiliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler