YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya Başbakanı Merkel Çin'de
Almanya Başbakanı Merkel Çin'de
14 Haziran 2016 06:52
Çin Devlet Başkanı Şi,Cinping, başkent Pekin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Görüşmede, Çin Devlet Başkanı Şi, taraflar arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Çin-Alman ilişkilerinin olgun bir gelişim aşamasına girdiğini ve tarafların çok üst seviyede bir yararcı işbirliğine ulaştığını söyledi. 

Şi, Çin ve Almanya'nın uluslararası meselelerde işbirliği şeklinin yenilenmesi ve diplomatik ve güvenlik alanlarında iletişimini güçlendirilmesinin yanı sıra birbirlerinin temel çıkar ve kaygılarını koruma, karşılıklı güvenin artırılması önerisinde bulundu.

Şi ayrıca, Çin'in sanayi sektörünü geliştirmek ve büyümeyi güçlendirmeyi amaçlayan "Made in China 2025" programı ve Almanya'nın "Endüstri 4.0" stratejisiile oluşturdukları platformda iki devletin, şirketlerine tasarılarını uygulamaya geçirilmesi tavsiyesinde bulundu. 

Çin ve Avrupa Birliği (AB) arasında ticari tartışmaya da değinen Şi, Çin ve Almanya'nın rekabet ve işbirliğini nesnel bir şekilde ele alarak,Çin ve AB'nin ilgili konuda sorunlarını çözmesi, ticari ve ekonomik bağların sağlıklı gelişmesini umduklarını dile getirdi. 

Görüşmede, tarafların ticari ilişkileri noktasında karşılıklı güveninin artırılması gerektiğini ifade eden Merkel ayrıca, uluslararası sorunlarda Çin'in önemli rolünden memnuniyet duyduklarını, bölgesel ve uluslararası sıcak konularda işbirliği ve koordinasyonu artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Merkel, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Şınyang kentindeki temaslarının ardından bugün ülkeden ayrılacak. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler