YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya askerlerini Türkiye'den çekmek sitiyor
Almanya askerlerini Türkiye'den çekmek sitiyor
01 Ağustos 2015 09:21
Alman askerlerinin bulunduğu Kahramanmaraş'taki üstte olası terör saldırılarına karşı güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Alman askerlerin dışarı çıkması yasaklandı. Alman muhalefeti askerlerinin çekilmesini istiyor.

NATO misyonu çerçevesinde Kahramanmaraş’ta görev yapan Alman askerlerinin bulunduğu üste olası terör saldırılarına karşı güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Almanya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, somut bir tehdidin olmadığı, ancak 260 askerin can güvenliği için önlemlerin artırıldığı belirtildi. Alınan önlemler çerçevesinde askerlerin bulundukları üsten dışarı çıkışları da sınırlandırıldı. Alman haber ajansı dpa’ya açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş’taki Alman askerlerinin komutanı Michael Hogreme, “Bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandıklarını, ancak maalesef yüzde yüz güvenlik olamayacağını” vurguladı.

‘Orta kademe risk’

Hogreme, bulundukları üsten şimdilik sadece görev için gerektiğinde sivil olarak çıktıklarını dile getirdi. Spiegel’in haberine göre, Alman makamları tarafından Türkiye’de görev yapan Alman birliklerinin içinde bulunduğu terör tehlikesi ‘orta’ kademede sınıflandırılıyor. Her gün durumun yeniden gözden geçirildiği kaydedilen haberde, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in de düzenli olarak bilgilendirildiği de ifade edildi.

2.5 yıldır buradalar

Alman birlikleri 2,5 yıl önce Suriye’den gelebilecek olası saldırılara karşı NATO misyonu çerçevesinde Patriot sistemleriyle birlikte Türkiye’ye konuşlanmıştı. Patriot misyonunun görev süresi önümüzdeki ocak ayında sona eriyor.

Ankara’yla görüşme

Spiegel Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in de Politika Direktörü Andreas Michaelis’i Ankara’ya gönderdiğini ve Michaelis’in Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşeceğini de yazdı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Michaelis’in “Kürtlerle barış sürecinin devam etmesi” konusunda Sinirlioğlu ile görüşeceği belirtildi. Bakan Steinmeier’in de çarşamba günü Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin lideri Mesut Barzani ile Türkiye’deki gelişmeleri ele aldığı kaydedildi.

ALMAN MUHALEFETİ TEPKİLİ:

Askerimiz çekilsin

Muhalefetteki Alman Yeşiller ve Sol partileri, Alman askerlerinin Türkiye’den çekilmesini istiyor. Handelsblatt gazetesine konuşan Yeşiller’in dış politika uzmanı Jürgen Trittin, “Eğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtlere karşı savaşı tırmanırsa, askerlerin çekilmesinin ciddiyetle ele alınması gerektiğini” söyledi. Sol Parti lideri Bernd Riexinger de “Alman hükümetinin Erdoğan’ın yıkıcı politikalarına izin vermemesini” isteyerek Patriot sistemlerinin Türkiye’den çekilmesi gerektiğini savundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler