YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya 1 milyon mülteci alacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Şansölyesi Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriyeli sığınmacıların durumu ele alındı. Merkel 1 milyon mültecinin Almanya'ya alınacağını söyledi.
Almanya 1 milyon mülteci alacak
16 Eylül 2015 / 14:49 Güncelleme: 16 Eylül 2015 / 16:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, yasa dışı göç, Suriyeli sığınmacıların dramı, Suriye meselesi ve Mescid-i Aksa'daki ihlaller nedeniyle yaşanan gerilim ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin halihazırda, din ve etnik köken ayrımı gözetmeksiniz 2 milyonu aşkın Suriyeliye ve Iraklı'ya ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, AB başta olmak üzere uluslararası toplumun yük paylaşımı konusunda ivedilikle adım atması gerektiğine dikkati çekti. 

Erdoğan, Türkiye'nin konuya ilişkin uygulamalarıyla, AB değerlerini AB ülkelerinden daha fazla benimsemiş olduğunu gösterdiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'e, bu yıl içinde şu ana kadar Türkiye'nin Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Akdeniz'de kurtarılan mülteci sayısının 50 bini aştığını, bu rakamın son 5 yılın toplamından fazla olduğunu belirtti.

AB ülkeleri daha çok sorumluluk üstlenmeli

Şansölye Merkel de Türkiye'nin yaptıklarının takdire şayan olduğunu ifade ederek, son gelişmelerin ardından yıl sonuna kadar Almanya'ya gelecek mülteci sayısının 800 bini bulabileceğini anlattı. AB ülkelerinin daha fazla sorumluluk üstlenmeleri gerektiğine değinen Merkel, göçün düzenli ve kontrollü biçimde gerçekleşmesi için Türkiye ile diyalog halinde olmayı önemli bulduklarını söyledi.

Merkel, terör örgütü DAEŞ'le mücadelede sunduğu önemli katkılardan dolayı da Türkiye'ye müteşekkir olduklarını vurguladı.

Almanya'nın mülteciler konusundaki duyarlılığının memnuniyet verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadele konusunda müttefik ülkeler arasında dayanışmanın önemli olduğuna değindi.

PKK konusunda iş birliğine hazırız

Erdoğan, PKK terör örgütünün bazı AB ülkelerinde mevcudiyetini koruyabilmesinin rahatsız edici olduğuna da işaret etti.

Merkel de PKK'nın Almanya'da da terör örgütü olarak görüldüğünü ifade ederek, bu hususta her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Görüşmede, Suriye'deki kaosun son bulması için siyasi çözümün şart olduğu da vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'ten arındırılmış bir bölge oluşturulmasına büyük önem verdiklerini, uluslararası toplumun Suriye meselesinin çözümünde daha aktif bir tutum sergilemesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan: İsrail ateşle oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansölye Merkel'e, İsrail güvenlik güçlerinin son günlerde Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik ihlallerinin bölgedeki gerilimi tırmandırdığını da ifade etti. İsrail'in ateşle oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hususta uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğine işaret etti.

Şansölye Merkel de kaygı verici söz konusu gelişmelerin, Almanya tarafından yakinen izlendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel'in, tüm bu konularda yakın temasta olmak, en kısa sürede bir araya gelmek konularında da mutabık kaldıkları öğrenildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler