YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanlar tutuştu: Türkiye NATO ortağı olarak kalmalıdır
Almanlar tutuştu: Türkiye NATO ortağı olarak kalmalıdır
09 Ağustos 2016 17:06
Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmayı değerlendirdi.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yeniden bir yakınlaşma olmasının iyi bir gelişme olduğunu kaydeden Steinmeier, ancak yakınlaşmanın NATO’ya alternatif olabilecek düzeyde olamayacağını söyledi. 

Rusya-Türkiye yakınlaşması NATO’ya alternatif...

Alman Bild gazetesine konuşan Steinmeier,”Türkiye’nin geçtiğimiz yıl bir Rus uçağını düşürmesinin ardından yeniden yakınlaşma olması iyi bir gelişme. 

Ancak ben, iki ülke arasındaki ilişkinin Rusya’nın Türkiye’ye alternatif güvenlik ortaklığı sunacak kadar yakın olacağını sanmıyorum. Türkiye önemli bir NATO ülkesidir ve öyle de kalmalıdır” dedi.

Vize muafiyeti şartlar yerine gelince gerçekleşecek

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye’nin beklediği vize muafiyeti konusunda ise,”Vize serbestisi, onunla bağlantılı şartlar yerine getirildiğinde gerçekleşecektir. Şu anda bu sözkonusu değil” diye konuştu.

Suriye’nin geleceği Esad’sız olacaktır

Suriye ile ilgili gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Steinmeier, Suriye’nin geleceğinin Esad’sız olacağını söyledi. “Suriye’de sonuçta Esad mı kazanacak” sorusuna yanıt veren Steinmeier,”Bunun imkansız olacağına inanıyorum. 

Geçiş sürecinde Esad’ın partisinin bir rolü olacaktır. Ancak, Suriye’nin geleceği Esad’sız olmalıdır ve öyle de olacaktır” ifadelerini kullandı.


DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler