YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman vekilden dürüst itiraf: 'Türkiye'yi oyalıyoruz'
Merkel’in milletvekili Kiesewetter, “Türkiye, Rusya ve Çin’e yaklaşmasın diye, yanımızda tutmak için üyelik müzakereleri yapıyoruz” dedi.
Alman vekilden dürüst itiraf: 'Türkiye'yi oyalıyoruz'
07 Ağustos 2016 / 07:00 Güncelleme: 07 Ağustos 2016 / 09:08

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’yi üye yapma gibi bir niyetinin olmadığını bugüne kadar Batılı liderler çeşitli ima etse de ilk defa Avrupalı bir siyasetçi Ankara’yı neden AB üyesi yapmayacaklarını açık bir şekilde itiraf etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Roderich Kiesewetter, Türkiye’yi “üye yapmayacaklarını” net dille söyledi.

Kiesewetter, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin Türkiye’nin Rusya ya da Çin’e yakınlaşmasının önüne geçmek için sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi. Kiesewetter, “Türk sivil toplumu üzerindeki etkimizi sürdürmeliyiz ve Avrupa perspektifine inanan, insan hakları, hukuk devleti ve basın özgürlüğü standartlarının güçlendirilmesini isteyenleri desteklemeliyiz” dedi.

ERDOĞAN-PUTİN DOSTLUĞU

Kiesewetter, ayrıca, “Görüşmelerin kesilmesi durumunda Erdoğan’ın Batı’dan tamamen uzaklaşması ve belki de NATO’dan çıkma riski bulunuyor. Putin’e yakınlaşabileceği de düşünülebilir. NATO kurucusu bir ülkenin uzaklaşma riski var. Bunu engellememiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Kiesewetter, Türkiye’nin üye olamayacağını ise, şu şekilde dile getirdi: “Türkiye’nin üyelik müzakereleri yıllardır sürüyor, daha da sürmeli. Mesele Türkiye’nin üyeliği değil mümkün olduğu kadar çok AB standartlarını hayata geçirmesi. Türkiye kısa bir süre öncesine kadar, bir çok alanda AB’ye çok erken aldığımız Romanya ve Bulgaristan’dan daha ileri noktadaydı. Müzakerelerin amacı kesinlikle Türkiye’nin üyeliği değil. Burada amaç, Türkiye’nin Çin ya da Rusya yerine yönünü Avrupa’ya dönmesidir. Sonunda AB’ye katılım bulunmuyor, olmayacak da. Şu anda ve öngörülebilir bir gelecekte üyelik kesinlikle sözkonusu değil:”

 // vatandaş
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
07 Ağustos 2016 14:36
oyun kuruyorlar
 // mesut yazıcı
bunu açıklayan demeçler veren siyasetçileri bize bir oyun kuruyor.bizde artık gerçekçi olup netleştirelim yönümüzü severek olmuyor 90 yıl bunu gördük .anca silahla olacak bu fetih...
07 Ağustos 2016 12:52
 // Salim. K
Bu blinmeyen birşey degil zaten almayacaksınız biz Türkler sizin nasıl bir düşüncelere sahip oldugunuzu çok iyi biliyoruz bunu resmi kanallarda veya avrupa birligi konseyinde yada sekreteryasında resmi bir sekilde ilan edin edebiliyorsanız edemez siniz çünkü sıkar biraz biz biliyoruz bizim kendi ayrılmamızı bekliyorsunuz bizde ayrılmıyoruz. Hem rusiya ile hem cin ile hem dünya ile çalışacağız ya siz?....
07 Ağustos 2016 12:51
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler