YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman vekilden Arap alfabesi açıklaması
Alman vekilden Arap alfabesi açıklaması
22 Şubat 2013 19:43
Alman milletvekili, "Aydınlanma, Arap alfabesi olmadan düşünülemez" dedi.

Almanya Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti (SDP) Meclis Grup Başkanı Thorsten Schaefer-Gümbel, "Aydınlanma, Arap alfabesi olmadan düşünülemez. Avrupa kültürünün, Türk, İslam ve Arap kültüründen beslendiğini Avrupalıya anlatmak gerek. Bunu gerçekleştirmek bizim elimizdedir." dedi.

Uludağ Üniversitesi’nde "Avrupa Dış Politikası ve Türkiye’nin Önemi" konulu bir konferans veren SDP Meclis Grup Başkanı Thorsten Schaefer-Gümbel, Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda olumlu gelişmeler yaşanabileceği mesajını verdi.

"Türkiye, Ortadoğu ve Arabistan'a doğru kayıyır"

Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek ve çok sayıda öğretim üyesinin de izlediği konferansında konuşan Thorsten Schaefer-Gümbel, AB konusunda Türkiye’nin stratejik açıdan bir yıl öncekine göre çok güçlü durumda olduğunu söyledi. Gümbel, ancak Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda son günlerde çok farklı sinyaller verdiğini belirterek, Ortadoğu ve Arabistan’a doğru kayma eğilimleri gösterdiğini söyledi.

Gümbel, şöyle konuştu: "Almanya’da 3 milyonu aşkın Türkün yaşaması önemli bir güçtür. Tam üyelik konusundaki engellerin, politik konulardan çok bilim, kültür, ekonomi ve gençlik konusundaki sorunları ön plana çıkararak iki tarafın karşılıklı tartışmasıyla aşılacaktır."

"Türkiye AB bütçesini patlatır"

Türkiye’nin ve Avrupa Birliği’nin tam olarak ne istediğinin farkında olmaları gerektiğine işaret eden Gümbel, şöyle konuştu: "Konuya AB açısından bakıldığında tam üyeliği zorlaştırıcı konular vardır. AB bütçesinin yüzde 50’si tarım sübvansiyonlarına ayrılmaktadır. Şu anki AB bütçenin Türkiye’yi finanse etmesi güç görünüyor. Tam üyelik öncesi AB, tarım sübvansiyonlarına çözüm bulmazsa, Türkiye’nin üyeliği bütçeyi patlatacaktır. Bu arada Türkiye’nin de halletmesi gereken konular var. Hukuk devleti, basın özgürlüğü ve demokrasi sorunlarını çözmesi gerekir."

Öğretim üyelerinin bir sorusu üzerine, "Almanya’nın PKK’yı desteklediği iddialarını şiddetle reddediyorum" diyen Gümbel, şöyle devam etti: "Ben konumum gereği gizli raporları görebiliyorum. Almanya’da PKK yasaklı ve bu örgütü destekleyenler, Almanya’nın güvenliğinden sorumlu teşkilat tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca, organize suçlar ve para aklama ile ilgili yüksek cezalar söz konusudur ve çok sayıda süren dava bulunmaktadır."

SDP Meclis Başkanı Schaefer Türkiye’de Kürt sorunuyla ilgili ise şunları söyledi: "Türkiye’nin Kürt sorununa bakışı çok karışık ve tartışmalı. Öğüt verme durumunda değilim, öyle bir yetkim de yok ama şunu söylemek isterim. Eski başbakanlardan Willy Brandt’ın Doğu-Batı Almanya konusunda uyguladığı ‘yaklaşımla-değişim’ yöntemini hatırlatmak isterim. Yaklaşımla değişim sayesinde bütün sorunlar çözülebilir. Türkiye’de çatışmalarda on binlerce kişinin öldüğünü düşünürsek, Kürt sorunu iç politika açısından çözülmesi gereken en önemli bir sorundur."

Öğretim üyelerinin "AB’de farklı kültürleri kabul edebilecek bir devrim gerçekleşecek mi?" şeklindeki bir soruya Gümbel şu yanıtı verdi: "İnsanlar karşılıklı olarak birbirini zenginleştirirler. Avrupa Birliği içinde tek bir kültür yoktur. Avrupa kültürü binlerce yıldır başka kültürlerden beslenmiştir ve Arap ve İslam kültürü olmadan düşünmek mümkün değildir. Aydınlanma, Arap alfabesi olmadan düşünülemez. Avrupa kültürünün, Türk, İslam ve Arap kültüründen beslendiğini Avrupalıya anlatmak gerek. Bunu gerçekleştirmek bizim elimizdedir."

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, Gümbel’e günün anısına Uludağ Üniversitesi ambleminin işlendiği bir tabak armağan etti.

CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler