YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman polisiyle ilgili yeni iddia
Alman polisi, 'izini kaybettirdi' denilen Neonazi teröristi telefonla aramış
Alman polisiyle ilgili yeni iddia
02 Haziran 2012 / 10:00 Güncelleme: 02 Haziran 2012 / 10:01
Almanya'da 2000-2006 yılları arasında 8 Türk'ün öldürüldüğü Neonazi cinayetleriyle ilgili şok edici yeni iddialar ortaya atıldı.

Alman Berliner Kurier ve Neues Deutschland gazeteleri, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin kadın üyesi Beate Zschaepe'nin, cinayet serisinin ortaya çıktığı gün (4 Kasım 2011) Saksonya eyaletinin güvenlik birimlerince defalarca arandığını ileri sürdü. Ancak güvenlik birimleri, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Neonazi teröristlerinin izini 1998'den sonra kaybettiklerini ve bir türlü yerlerini bulamadıklarını bildirmişti. Söz konusu haberler, bu savunmanın gerçeği yansıtmadığını gösterdi. Federal savcılık seri cinayetler konusunda dava açmaya hazırlanıyor.

NSU üyeleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos, bir banka soygunundan sonra yakalanacaklarını anlayınca 4 Kasım 2011'de intihar etmişti. Almanya'nın doğusunda bulunan Zwickau şehrinde çok sayıda belgenin olduğu örgüt evini yakmaya çalışan üçüncü üye Beate Zschaepe ise emniyet birimlerine teslim olmuştu. Ateşe verilen örgüt evinde ırkçı teröristlerin işledikleri cinayetleri itiraf ettikleri ve planladıkları yeni cinayetler hakkında açıklamalarda bulundukları bir DVD ele geçirilmişti.

Berliner Kurier ve Neues Deutschland gazetelerinin iddiasına göre, iki Neonazi teröristin öldüğü gün, Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanlığı ve Güney Batı Saksonya Polis Teşkilatı tarafından, hayatta kalan Neonazi terörist Beate Zschaepe telefonla arandı. Neues Deutschland, 4 Kasım günü teröristler Mundlos ve Böhnhardt'ın saat 11.30'da ölü bulunmasından yarım saat sonra içişleri bakanlığına kayıtlı bir numaradan kadın teröriste ulaşmaya çalışıldığını yazdı. Bu aramanın ardından Zschaepe'nin kısa sürelerle 18 defa arandığı ve bu aramaların sadece içişleri bakanlığına kayıtlı numaradan değil, Güney Batı Saksonya Polis Müdürlüğü tarafından da yapıldığı ileri sürüldü. Arkadaşlarının öldüğünü haber alan kadın terörist Zschaepe'nin delilleri yok etmek için saklandıkları evi havaya uçurduğu tahmin ediliyor. Söz konusu iddialar, güvenlik birimlerinin kadın teröristin telefon numarasını nereden ve nasıl bildikleri sorusunu akla getirdi. Konu hakkında açıklama yapan bakanlık sözcüsü Frank Wend, yangının ardından polislerin halktan bilgi topladıklarını ve bir komşu kadının Zschaepe'nin telefon numarasını verdiğini söyledi. Went, bunun üzerine Zschaepe'nin arandığını, fakat kendisine ulaşılamadığını anlattı ve polisin cep telefonunun bakanlığa kayıtlı olmasının normal olduğunu ifade etti. Neonazi cinayetlerine el koyan federal savcılık ise önümüzdeki dönemde dava açmaya hazırlanıyor. Haklarında suçlama yapılan 13 kişinin Münih'te Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkması bekleniyor. NSU'nun hayatta kalan kadın üyesi Beate Zschaepe hakkında terör örgütüne üye olmak, ev yakmak ve adam öldürmeye teşebbüsten dava açılacağı gelen haberler arasında. Önümüzdeki üç ay içinde Zschaepe'nin tutukluluk süresi tekrar gündeme geleceği için federal savcılığın 18 Ağustos'a kadar en azından bir dava tasarısı hazırlaması bekleniyor.

(Cihan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler