YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman polisinden skandal tavsiye
Almanya’nın Bremen kentinde yaşayan Türk ailenin evini yakmak isteyen aşırı sağcıların salıverilmesi tepki çekti.
Alman polisinden skandal tavsiye
01 Ağustos 2012 / 08:54 Güncelleme: 01 Ağustos 2012 / 08:55

Aşırı sağcılara karşı koruma isteyen aileye polisin verdiği cevap ise şaşırttı: “Koruma veremeyiz. Bir kova su bulundurun”

Almanya’nın Bremen kentindeki Woltmershausen semtinde oturan 9 çocuklu 11 kişilik Çelik ailesi, oturduğu 2 katlı müstakil evi kundaklamaya çalışan yabancı düşmanı komşularının serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Bitlisli Necip Çelik, olay gecesi 2 çocuğuyla birlikte işte olduğunu belirterek, hâlâ ailece yaşadıkları şokun etkisi altında olduklarını söyledi. “Bizi yakmak isteyenler, iki ev ötede oturan komşularımız” diyen Çelik, “Oğlum Fatih, cumartesi günü sabaha doğru 03.20 sıralarında işten eve gelirken komşularımızın ‘Yabancılar dışarı’ şeklinde sözlü sataşmalarıyla karşılaşmış.

Karşılık vermeden eve giren oğlumun arkasından 5 dakika sonra ellerinde 5 santimetre çapında kalın sopalarla gelen komşularımız, yabancı düşmanı sloganlar atarak, kapının camlarını kırdıkları gibi, bıraktıkları yanıcı maddeyle binayı yakmak istemişler. Ateşi fark edip söndüren oğlum hemen polise haber vermiş.

Allah’tan karşılık vermemiş. Zamanında müdahale yapmasaydı ikinci Solingen olayı yaşanabilirdi” dedi.

KİMSE YARDIMA GELMEDİ

Olay sırasında evde uyuduğunu söyleyen Çelik ailesinin en büyük çocuğu Ayşe Çelik (29) de “Kırılan kapının gürültüsüyle uyandım. Aşağıya indiğimde kardeşim ateşi söndürmekle meşguldü. Saldırganlar, halimize gülmeye başladılar. Hiçbir komşu da dışarı çıkıp bakmadı” diye konuştu.

Olaydan sonra korku ve tedirginlik yaşadıklarını, küçük kardeşlerini sokağa bırakamadığını belirten Ayşe Çelik, polisten koruma istediklerinde polisin kendilerine, “Bunu yapamayız. Siz yakınınızda her ihtimale karşı bir kova su bulundurun” şeklinde konuştuğunu kaydetti.

Alman polisinde Nazi depremi

Almanya’da Nazi cinayetlerinin faillerini yakalamakta yetersiz kalan polis teşkilatında deprem yaşandı. İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Polis Teşkilatı’nın tüm yönetim kadrosunu yenileme kararı aldı. 2008 yılından bu yana Polis Teşkilatı Başkanlığı görevini yürüten Matthias Seeger, görevden alındı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Jens Teschke, Seeger’in iki yardımcısı Wolfgang Lohmann ve Michael Frehse’nin de başka görevlere kaydırıldığını açıkladı. Seeger’in yerine İçişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Şube Başkanı Dieter Roman’ın getirileceği belirtildi. Nazi şebekesi 8’i Türk toplam 10 kişiyi öldürmüştü. Suçlular uzun yıllar yakalamamıştı

‘Kasıt yok’ savunması

Necip Çelik, polisin zanlıları “Alkolün tesiri altına yapmışlar. Bir kasıt yok” diyerek salıvermesine de tepki gösterdi. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler