YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman polisi Hamburg’da 'tehlikeli bölge' oluşturdu
Alman polisi Hamburg’da 'tehlikeli bölge' oluşturdu
06 Ocak 2014 19:38
Almanya’nın Hamburg kentindeki Altona, Eimsbüttel ve St. Pauli ilçelerinin bazı kısımlarının “tehlikeli bölge” ilan edilmesi sonrası söz konusu bölgelere giriş çıkışlar sıkı kontrol altına alındı.

Alman polisi hafta sonu bölgeye girmek isteyen 400’den fazla kişiye kimlik kontrolü yaparak 90 kişinin bölgeye girişini yasaklarken, 45 kişiyi de gözaltına aldı.Hamburg’da 21 Aralık’ta “Rote Flora” isimli kültür merkezinin kapatılmasının ardından aşırı sol gruplarının protesto yürüyüşleri düzenlemesi sonucu çıkan olaylarda aralarında 100’den fazla polisin de bulunduğu yaklaşık 600 kişi yaralanmıştı.

Olaylar daha sonra aşırı sol gruba mensup bazı şahısların polis karakollarına saldırmasıyla alevlenmişti. Alman polisi, bu sebeple geçtiğimiz Cumartesi gününden itibaren Hamburg’un çeşitli ilçelerinin bazı kısımlarında tehlikeli bölge ilan etti. Bölgelere giriş çıkışları kontrol altına alan polis çok sayıda kişinin bölgelere girişini yasakladı. Polis, yasaklara rağmen söz konusu bölgelerde protestolara devam eden bir grup şahsı gözaltına aldı. Gözaltına 3 kişinin üzerinden havai fişek, maske ve çeşitli aletler çıktığı belirtildi.Alman Polis Birliği (DPoIG), polis karakollarına saldıran suçlulara ait bilgi verenlere ise para ödülü vereceğini açıkladı. İlk önce 8 bin Euro olarak belirlenen ücret, son gelişmeler ışığında 10 bin Euro'ya kadar çıkarıldı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler